Britský premiér Cameron hledá spojence, jednal i s Nečasem

Londýn - Britský premiér David Cameron se snaží zabránit izolaci své země poté, co vetovala změny v základní smlouvě Evropské unie, které mají umožnit užší fiskální unii členů eurozóny. Cameron proto podle agentury Reuters v uplynulých dvou dnech jednal s potenciálními spojenci v EU. Mluvčí premiéra uvedl, že Cameron telefonoval s několika představiteli zemí EU, byli mezi nimi český premiér Petr Nečas, švédský Fredrik Reinfeldt a irský Enda Kenny.

Evropští představitelé se minulý týden dohodli na návrhu nové smlouvy o hlubší ekonomické integraci eurozóny. K 17 zemím eurozóny se však odmítla připojit Británie, třetí největší ekonomika EU, a devět dalších členů EU, včetně České republiky, si vzalo čas na rozmyšlenou.   

Česká republika a Švédsko jsou považovány za možné váhavce v případě přijetí konvergenční dohody, uvedla agentura Reuters. Irsko se pak obává, že navrhovaná panevropská daň z finančních transakcí by mohla poškodit jeho odvětví finančních služeb, pokud by obešla sousední Británii.

Mluvčí dodal, že Cameron ujistil své evropské protějšky, že Británie chce úspěch nového dohody, ale domnívá se, že bez záruk je pro 17 zemí eurozóny nejlepší pokračovat mimo lisabonskou smlouvu. Podle mluvčího se Cameron se svými protějšky při telefonických rozhovorech shodl na tom, že prioritou pro evropské hospodářství zůstává komplexní a rozhodná akce v boji s dluhovou krizí a zvýšení konkurenceschopnosti.

Vydáno pod