Breivik opustí izolaci, moc se toho pro něj ale nezmění

Oslo - Norskému atentátníkovi Andersi Behringu Breivikovi dnes vyprší úplná samovazba. Policie již minulý týden ve čtvrtek oznámila, že nepožádá o její prodloužení. Pro Breivika, který 22. července pozabíjel 77 lidí, to ale v praxi nebude mnoho znamenat. Zůstane totiž ve vězení se zvýšenou ostrahou, dál bude držen stranou od ostatních vězňů, nebude smět dostávat poštu, nebudou za ním moci chodit návštěvy a nebude mít přístup k médiím. Bude mít nicméně dovoleno stýkat se s ostrahou, duchovním věznice, vyšetřovatelem a svým advokátem Geirem Lippestadem.

Vzhledem k tomu, že policie se rozhodla nežádat znovu o prodloužení úplné izolace, je nyní na věznici Ila, aby stanovila nový režim. Dvaatřicetiletý pravicový extremista tam bude držen v oddělení s nejpřísnější ochranou, jehož vězni mají podle vězeňského řádu zakázáno stýkat se se zadržovanými z jiných oddělení. „V Norsku je jen jediná osoba, která byla umístěna na oddělení s nejpřísnější ochranou, takže jakýkoli kontakt se spoluvězni je vyloučen,“ sdělil ředitel káznice Knut Bjaerkeid.

Breivikův advokát Lippestad prohlásil, že se jeho klientovi ulevilo, že ani dál nebude vídat spoluvězně, protože se obává jejich reakcí. „Cítí, že by se vystavil riziku, kdyby přišel mezi ostatní vězně,“ řekl Lippestad. Ještě tento týden by se měl sejít s vedením věznice, aby projednali další podmínky vazby.

Nový režim bude pravděpodobně také znamenat, že Breivik bude mít širší nabídku pracovních, vzdělávacích a dalších aktivit. Již nyní má přístup ke knihám, počítači, filmům a hrám. Breivik v srpnu proti své izolaci ostře protestoval s tím, že ji velmi špatně snáší, a přirovnal ji k „metodě sadistického mučení“. V novém režimu bude Breivik nejméně do 8. února. Soudní proces pravděpodobně začne až příští rok.

Rozhovor s Yngvarem Brennou (zdroj: ČT24)