25 let po válce v Jugoslávii jsou v Srbsku stále lidé v uprchlických táborech

Od války v Jugoslávii uplynulo přesně čtvrtstoletí. Přesto někteří z lidí, které vyhnala z jejich domovů, stále žijí v uprchlických táborech. Konflikt připravil o domov miliony lidí, každý desátý člověk v Srbsku je v současné době uprchlík.

Mezi uprchlíky patří i Srbka z chorvatského Kninu Dušanka Pjevalicová. O svůj dům přišla v roce 1995 při ofenzivě s názvem Bouře, během které obsadili Chorvati většinu takzvané Republiky Srbská Krajina. Přes dvacet let žije s manželem v uprchlickém táboře Krnjača nedaleko Bělehradu. „Máme jednu místnost s koupelnou a dvě postele. Lepší postel, než mám já, mají i vězni,“ tvrdí Pjevalicová.

Uprchlíci mají v táborech nárok na bezplatnou lékařskou pomoc, ubytování a třikrát denně jídlo. „Jeden nebo dva lidi mají nárok na jednu místnost, vícečlenné rodiny pak na dvě,“ uvedl pracovník tábora Krnjača Milorad Bobar.

2 minuty
25 let po válce v Jugoslávii jsou v Srbsku stále lidé v uprchlických táborech
Zdroj: ČT24

Lidé se v táborech narodili, oženili a mají děti

Ještě v roce 2004 bylo v Srbsku oficiálně skoro čtyři sta uprchlických center. Statisíce běženců se již podařilo integrovat, přesto zde stále devět táborů funguje. Zmizet by měly do konce roku 2016. Všichni lidé, kteří v nich žijí, mají dostat sociální byty z Bělehradu.

„Trvá to velmi dlouho. Jsou případy, kdy se lidé v jednom uprchlickém táboře narodili, dosáhli plnoletosti, oženili se a narodili se jim tam děti,“ řekl zástupce srbského komisaře pro uprchlíky Ivan Gerginov.

V posledních letech mají srbští uprchlíci v Krnjači nové sousedy. Střídají se tu totiž lidé, kteří utíkají před válkou v Sýrii a Afghánistánu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA se chystají zabavit další lodě s venezuelskou ropou, píše Reuters

Spojené státy se chystají zabavit další lodě převážející venezuelskou ropu, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. První takto zabavená loď by zatím měla podle Bílého domu směřovat do některého z amerických přístavů. Washington zároveň podle tiskových agentur uvalil sankce na dalších šest tankerů přepravujících venezuelskou ropu a také na tři synovce venezuelského prezidenta Nicoláse Madura.
před 1 hhodinou

Babiš se v Bruselu setkal s von der Leyenovou, řešili i Ukrajinu

Designovaný premiér Andrej Babiš (ANO) přijel do Bruselu na své první setkání s předsedkyní Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou od svého současného jmenování do funkce. Šéfka EK ocenila Babišovu podporu posilování konkurenceschopnosti Evropy. Schůzku označila za dobrou a uvedla, že diskutovali také o posilování Kyjeva na cestě k míru v rusko-ukrajinské válce. O produktivní schůzce hovořil i předseda unijních summitů António Costa.
12:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Přívalové deště zaplavily uprchlické tábory v Pásmu Gazy

Nad východním Středomořím vrcholí zimní bouře Byron. Dvoudenní srážkové úhrny na některých místech překročily dvě stě litrů vody na metr čtvereční. Déšť ještě zhoršil už tak těžké podmínky, v jakých žijí obyvatelé Pásma Gazy, neboť voda zaplavila stovky stanů v provizorních uprchlických táborech.
před 2 hhodinami

Ukrajinská SBU zasáhla ruskou ropnou platformu v Kaspickém moři

Drony tajné služby SBU zasáhly ruskou těžební plošinu v Kaspickém moři, uvádí ukrajinská média, podle nichž jde o první takový zásah v Kaspickém moři. Není ale jasné, kdy k němu došlo. Rusko zároveň tvrdí, že jeho protivzdušná obrana v noci na čtvrtek sestřelila nejméně 287 dronů. AFP píše o jednom z nejrozsáhlejších útoků, které ukrajinská armáda podnikla na sousední zemi za téměř čtyři roky plnohodnotné války, kterou Moskva rozpoutala.
08:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

USA chtějí v Donbasu „demilitarizovanou ekonomickou zónu“, řekl Zelenskyj

USA podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského trvají na vytvoření demilitarizované „svobodné ekonomické zóny“ mezi ruskými a ukrajinskými vojsky na východě Ukrajiny. Američany navrhovaný kompromis má spočívat v tom, že se ukrajinské síly stáhnou z té části Doněcké oblasti v Donbasu na východě Ukrajiny, kterou dosud kontrolují, ale ruská vojska na toto území nevstoupí. Američané ovšem nevědí, kdo bude toto území řídit, řekl Zelenskyj podle serveru BBC News.
před 3 hhodinami

Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu pro whistleblowery

Slovenský prezident Peter Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu na ochranu oznamovatelů, který vládní koalice premiéra Roberta Fica (Smer) v úterý prosadila v parlamentu navzdory odporu menšinové opozice. Ta se ve středu obrátila na ústavní soud s žádostí, aby zákon přezkoumal a pozastavil účinnost normy, která by měla vstoupit do praxe na začátku roku 2026. Výhrady vůči návrhu zákona již dříve vyjádřila Evropská komise (EK) a také slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka.
15:51Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Časopis TIME vyhlásil osobností roku architekty AI

Dopady umělé inteligence (AI) jsou stále více cítit v našich životech. Například chatbot ChatGPT od společnosti OpenAI využívá zhruba 700 milionů uživatelů týdně, sdělil tvůrce tohoto nástroje v září. Lidé si oblíbili také další AI nástroje jako Gemini nebo Claude. Magazín TIME zareagoval na tento trend vyhlášením osobností roku „architekty AI“. Redakce magazínu obvykle vyhlašuje člověka, který v uplynulém roce nejvíce ovládl zpravodajství a veřejný život.
před 4 hhodinami

Rutte varoval před válkou, „jakou zakusili naši prarodiče a praprarodiče“

Šéf NATO Mark Rutte ve čtvrtek vyzval spojence v Alianci, aby zesílili obranné úsilí a zamezili tak možné válce vedené ze strany Ruska. Takový konflikt by se podle něj mohl rozsahem rovnat válce, kterou „zakusili naši prarodiče a praprarodiče“, varoval. Informovala o tom agentura Reuters.
před 5 hhodinami
Načítání...