V čekárně se potkali náhodou. Jeden z příslušníků Vězeňské služby chránil dceru vlastním tělem

Nahrávám video
Události: Oběti střelby z řad Vězeňské služby
Zdroj: ČT24

O dva současné a jednoho bývalého příslušníka přišla Vězeňská služba při úterním útoku v ostravské fakultní nemocnici. Jeden z nich zemřel, protože vlastním tělem chránil svou dceru. „Je to shoda nešťastných okolností. Byli v nepravý čas na nepravém místě,“ řekl generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.

V době útoku nebyli ve službě, k lékaři šli ve svém volnu. „Byli samozřejmě neozbrojeni, útoku nemohli nijak zabránit,“ doplňuje Dohnal. Devětačtyřicetiletého Petra L., který před střelcem chránil svou dceru, útočník zasáhl do hrudníku. Dívce se podařilo utéct do bezpečí, její otec těžkému zranění podlehl na operačním sále.

„Po operačním výkonu jsem se dozvěděl, že šlo o otce, který chránil svou dceru. To nás tady, kteří máme děti, pochopitelně hluboce zasáhlo,“ přiznává chirurg Marcel Mitták. Kolega Ondřej K. Petra popisuje jako veselého a přátelského muže. „Tady nenajdete nikoho, kdo by vám o něm řekl špatné slovo, tady jsme všichni jedna parta. Je to těžká ztráta v našich řadách.“

Pro nás je tímto velkým hrdinou a jsem přesvědčen, že nejenom pro nás jako bezpečnostní sbor, ale pro celou naši zemi.
Petr Dohnal
generální ředitel Vězeňské služby

V čekárně zemřel i devětatřicetiletý Petr Š., který k Vězeňské službě nastoupil před devíti lety. Poslední měsíc byl na nemocenské, při stavbě rodinného domu si totiž zlomil kotník. Na kontroly do ostravské fakultní nemocnice chodil pravidelně.

Služba uspořádá sbírku

U budovy ostravské vazební věznice visí černá vlajka a kolegové zesnulých zde zapalují svíčky. Chtějí pomoci rodině dostavět dům, který Petr Š. už dokončit nestihl. „Je tu ponurá atmosféra, smutná, nikdo nechce moc hovořit. Zatím tomu nikdo nechce věřit, je to zásah pro nás všechny. Skutečně to byl kolega, který byl velice přátelský, ochotný, nikdy nedokázal říct ne,“ vzpomíná Pavel Prokop.

Mezi oběťmi střelby byl i muž, který u Vězeňské služby působil v minulosti. Ta měla ve čtvrtek oslavit svůj den. Akci změnila na charitativní. „Hned v pondělí uspořádáme ve spolupráci s nezávislým odborovým svazem sbírku,“ avizuje Dohnal. Veřejnost do ní bude moci přispívat do 15. února.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Tři zadržení za krádež bankomatů v Praze skončili ve vazbě, čtvrtý je svědkem

Tři ze čtyř podezřelých, které policie v pátek zadržela kvůli krádeži peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v Praze 4, skončili ve vazbě. Čelí obvinění z krádeže vloupáním. U čtvrtého zadrženého kriminalisté neprokázali podíl na krádeži, proto ho propustili a je svědkem, řekli policisté. Současně si myslí, že případ souvisí s obdobnými krádežemi na Slovensku a obvinění cizinci ve věku 25 až 40 let chtěli v trestné činnosti pokračovat. Podle policistů to dokládá i nález zhruba 1,5 kilogramu výbušniny TNT při domovních prohlídkách u podezřelých.
14:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Praha chce od státu pořídit zámek Veleslavín i Národní dům na Vinohradech

Praha plánuje odkoupit zámek Veleslavín od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 210 milionů korun. Záměr schválili radní. Město o převzetí areálu usiluje delší dobu, dříve však odkup odmítalo kvůli vysoké ceně. Radní zároveň schválili i koupi Národního domu na Vinohradech za 399 milionů korun. O finálním rozhodnutí budou v obou případech ještě hlasovat zastupitelé.
před 5 hhodinami

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
včera v 07:01

Oholili mi hlavu, ale integritu mi vzít nemohli, říká přeživší holocaustu

Významná psycholožka a psychoterapeutka Lydia Tischlerová prožila dětství poznamenané holocaustem, deportacemi i pobytem v Osvětimi. Hrůzy války podle ní formovaly její celoživotní směřování k psychoterapii. Po válce našla nový domov v Anglii, později pomáhala rozvíjet psychoterapeutické vzdělávání i v tuzemsku.
11. 4. 2026

Židovská obec v Praze hledá příběhy tisíce neoznačených hrobů

Na Novém židovském hřbitově v Praze zůstává přes tisíc neoznačených hrobových míst, ukazují data Židovské obce. Statistiku se snaží napravit projekt, jehož cílem je vrátit lidem důstojnost a připomenout jejich životní příběhy. Podle Jáchyma Pešaty ze společnosti Matana už takto přibylo přes 120 náhrobků se jmény. Projekt ale naráží na nedostatek financí.
11. 4. 2026

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Jde o pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou a podle dostupných informací také o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Jihlava otevře unikátní šachtu. Připomene těžbu stříbra

Už letos v létě by se první návštěvníci mohli podívat na unikátní technickou památku Jihlavy, která připomene historii dobývání stříbra. Veřejnosti se otevře Šachta svatého Jiří. Momentálně v ní probíhají práce, díky nimž bude přístup do prostoru šachty bezpečný.
10. 4. 2026

Sníh komplikoval dopravu na Karlovarsku, k nehodám došlo i v Plzeňském kraji

Sněžení v Karlovarském kraji zkomplikovalo dopravu, především na Karlovarsku napadlo nad ránem místy i několik centimetrů mokrého sněhu. Na silnici I/6 na výjezdu z Karlových Varů blokovala kolona vozidel průjezd, silnice byla několik desítek minut neprůjezdná. Sníh napadl také v Plzeňském kraji, na mokrých vozovkách se stalo několik nehod. Podle policie jich ale nebylo nijak výrazně vyšší množství.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026
Načítání...