Studie proměny Olšanské ulice v Praze má navrhnout lepší podmínky pro pěší a cyklisty

Praha nechá zpracovat architektonicko-urbanistickou studii proměny Olšanské ulice a jejího okolí včetně rozsáhlého areálu Nákladového nádraží Žižkov, kde několik investorů plánuje bytovou výstavbu. Zadání studie schválili pražští radní. Její přípravu dostal na starost městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který na to od magistrátu dostane asi 2,7 milionu korun.

Studie se bude zabývat samotnou Olšanskou ulicí a také okolními pozemky, kde by v budoucnu měly vyrůst byty až pro desítky tisíc lidí. Kromě oblasti bývalého nádraží jde například o areál bývalého Telecomu, který má být zbourán a kde plánuje firma Central Group postavit několik výškových domů.

Institut plánování a rozvoje na vytvoření studie vypíše veřejnou zakázku. Podle schváleného zadání má výsledný dokument zahrnovat návrh charakteru zástavby a její výšky, podobu veřejných prostranství a koncepci dopravního napojení a další infrastruktury. Cílem bude i zkoordinovat stavební projekty, které se v oblasti plánují. Zpracovatel bude mít za úkol nejprve zpracovat celkový urbanistický návrh, následně budou vybrané plochy rozpracovány do většího detailu.

Pokud jde o samotnou Olšanskou ulici, má studie za úkol navrhnout zlepšení podmínek pro pěší a cyklisty a vedení tramvajové trati i s ohledem na plánované prodloužení z ulice Jana Želivského na Nákladové nádraží Žižkov podél Malešické ulice. Dokument má mimo jiné navrhnout zlepšení vstupů do parku Parukářka u Prokopovy a Pitterovy ulice. Město již nechalo zpracovat studii ulic Táboritská a Seifertova, která na Olšanskou navazují. Jejich rekonstrukce se nyní připravuje v souvislosti s připravovanou opravou tramvajové trati.

V místě nákladového nádraží má vzniknout nová čtvrť

Pro oblast nákladového nádraží už v posledních letech také studie vznikla, sloužila jako podklad pro schvalovanou změnu územního plánu. Ta umožní výstavbu, kterou tam plánují firmy Central Group, Penta Real Estate nebo Sekyra Group. Plánovanou výstavbu čtvrti, kde má podle podkladové studie žít až 15 tisíc lidí, kritizovali někteří místní obyvatelé, kteří se obávají zejména navýšení dopravy. Výhrady k návrhu změny územního plánu, kterou bude rada a zastupitelstvo Prahy schvalovat zřejmě do konce roku, měla také Praha 3.

Areál kolem bývalého nádraží má asi 33 hektarů. Rozsáhlý funkcionalistický objekt má podle plánů města zůstat zachovaný, podle předběžných plánů v něm má být mimo jiné základní škola nebo sídlo Národního filmového archivu. Budovu vlastní České dráhy, původně mělo nádraží ustoupit výstavbě, po tlaku aktivistů z demolice sešlo a stavba je od roku 2013 kulturní památkou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 1 mminutou

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
před 31 mminutami

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 3 hhodinami

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 3 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 11 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 11 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 21 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 21 hhodinami
Načítání...