Restaurace uvařila sarajevské menu. Na oběd už následník trůnu nedorazil

Brno - Zatímco desetichodové obědové menu v sídle bosenské vlády pomalu vychládalo netknuté, následník rakousko-uherského trůnu podlehl atentátu, který předznamenal první světovou válku. Brněnská restaurace, která po obědovém menu z 28. června 1914 pátrala, jej nakonec našla v Moravském zemském archivu, kde sto let čekalo na své objevení v pozůstalosti hraběte Harracha.

Vývar, pstruh na másle, vařené hovězí maso na zelenině, vejce v rosolu, kuře a la Villeroy, vol au vent, rýžový kompot, sýry, ovoce a dezert. Na tom všem si mohl pochutnat následník trůnu František Ferdinand d'Este s manželkou Žofií Chotkovou, kdyby na jejich vůz v Sarajevu nezaútočil atentátník Gavrilo Princip. „Byla to obyčejná jídla, jako je rýžový nákyp nebo vejce v rosolu. I k takové slavnostní příležitosti se vlastně podávala jednoduchá jídla,“ upozornil manažer restaurace, která sarajevské menu připravila, Robert Smejkal.

Brněnský podnik, jenž se specializuje na rakousko-uherskou kuchyni, po obědovém jídelním lístku dlouho pátral. Pomohl mu člen městského střeleckého sboru, díky kterému se podařilo sto let staré menu objevit v moravském archivu. Až do neděle restaurace desetichodové menu nabízí i zájemcům z řad gurmánů, kteří by si na jeho konzumaci měli vyhradit alespoň tři hodiny. Počet sarajevských menu je ale omezený - maximálně jich uvaří 25 kusů za večer.

Poslední cesta

Do Sarajeva dorazil František Ferdinand s chotí přímo z Třeboňska. Při cestě ve svém voze byl na konci mostu Latinska ćupria v blízkosti sarajevské knihovny postřelen. Svému zranění ještě týž den podlehl. Útočníkem byl srbský nacionalista Gavrilo Princip. Událost dala podnět k začátku první světové války, která byla Rakousko-Uherskem vyhlášena Srbsku přesně o měsíc později - 28. července 1914.

1 minuta
Desetichodové menu popisuje manažer restaurace Robert Smejkal
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 28 mminutami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 37 mminutami

Volné pokoje v okolí Nového Města na Moravě před biatlonovým SP rychle ubývají

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení na Vysočině se v souvislosti s blížícím se Světovým pohárem v biatlonu rychle plní. Podle dat Booking.com je už osmdesát procent ubytovacích kapacit od 22. do 25. ledna v okolí Nového Města na Moravě plných. Volná lůžka najdou návštěvníci také na webu světového poháru. Část fanoušků ale bude na závody dojíždět auty. Pro ty budou podle organizátorů vyhrazená parkoviště.
před 3 hhodinami

Silničáři o víkendu strhnou v Brně most na D1, zavřou Kaštanovou ulici

Silničáři budou o víkendu v Brně demolovat další most na dálnici D1. Zatímco uplynulý víkend šlo o most přes dálnici D2, tentokrát přijde na řadu most přes Kaštanovou ulici. Ta propojuje Brno s okrajovými částmi Brněnské Ivanovice a Tuřany a slouží jako důležitá výpadovka na jihovýchod města. Ulice bude uzavřená od pátečního pozdního večera do pondělního rána.
před 4 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 11 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 12 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 21 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 22 hhodinami
Načítání...