Praha 8 podala na vlastníka Paláce Svět návrh na likvidaci

Praha – Radnici Prahy 8 došla trpělivost se společností Crispino nemovitosti, která vlastní zchátralý Palác Svět, a podala na ni návrh na likvidaci. Reagovala tak na to, že vlastník stále nepokračuje se slíbenou opravou památky. Pokud by soud poslal společnost do likvidace, vlastníkem by se pak podle radnice mohla stát jiná společnost, která by památku opravila. Kvůli zanedbání péče o památku dostal vlastník už dříve pokutu 180 000 korun od pražského magistrátu. Firma se proti rozhodnutí odvolala.

Zástupce vlastníka, italský podnikatel Antonio Crispino minulý týden radnici údajně sdělil, že opravu památky odkládá kvůli ekonomické krizi. Budova tedy bude dál chátrat. Majitel přitom na začátku letošního roku opravu slíbil.

„Z jednání vlastníka jsme usoudili, že dohoda s ním již v podstatě není možná, neboť žádný ze svých slibů dosud nesplnil. V únoru nám například slíbil, že do konce léta bude na budově alespoň nová fasáda. Času měl dostatek, nic však neudělal, snad kromě demolice přístavku,“ uvedl radní Prahy 8 Matěj Fichtner (TOP 09). Praha 8 proto podala k soudu návrh na likvidaci společnosti Crispino nemovitosti. „Důvody pro podání návrhu spočívají především v tom, že zápis v obchodním rejstříku neodpovídá skutečnosti,“ uvedl Fichtner.

Palác Svět v Libni
Zdroj: ČT24

Šance na záchranu funkcionalistické památky ještě podle památkářů je, některé části budovy už jsou ale nevratně poškozené. „Budova chátrá poměrně masivním způsobem. Je jen štěstí, že je to železobetonový skelet, který odolává lépe než dřevěná konstukce,“ řekl ČT Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. O opravě se mluvilo už před pěti lety, radnice v roce 2006 schválila i studii rekonstrukce. Vlastník ale s opravou nezačal. Majitel tvrdil, že chce v objektu zrekonstruovat byty a vytvořit administrativní prostory.

Palác Svět byl postaven ve 30. letech minulého století stavitelem Františkem Havlenou. Budova je založena pod úrovní hladiny spodní vody ve vaně z olova. Komplex tvoří činžovní a obchodní dům se dvěma suterény s kinosálem. V prvním patře se nacházela restaurace, kavárna a herna. Palác, který proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, poškodila v roce 2002 povodeň. Od roku 2003 je kulturní památkou.

Reportáž Jitky Szászové (zdroj: ČT24)
Vydáno pod