Nový internetový portál zjednoduší vyhledávání v knihovnách

Čtenáři po celém Česku mohou nově využívat centrální portál určený k vyhledávání, který zjednoduší přístup do katalogů a služeb. Portál spustila Moravská zemská knihovna v Brně. V databázi je prozatím sedm a půl milionu knih, v budoucnu jich bude víc.

Pomocí internetové stránky knihovny.cz mohou lidé vyhledávat v katalozích téměř všech knihoven. Projekt navazuje na nynější Souborný katalog ČR a Jednotnou informační bránu. Dosud museli zájemci o knihu vyhledávat v jednotlivých katalozích, s vyhledávačem mohou hledat a zároveň objednávat na jednom místě. Vyhledávání je jednodušší a rychlejší. „Chceme, aby se tam uživatelé snadno vyznali a zároveň měli možnost vyhledat dostatek informací o knihách a jejich službách,“ řekl náměstek ředitele Moravské zemské knihovny Petr Žabička.

Zájem o portál bude podle knihovníků velký

Celý projekt stál třináct milionů korun. Většinu peněz autoři utratili za mzdy programátorů a technické zajištění. Vyhledávač spravuje Sdružení knihoven ČR, nicméně na chodu portálu se významně podílí hlavně dvaadvacet zakládajících institucí.

Osmnáct z nich už na webu nabízí své katalogy, například Městská knihovna v Praze, Národní lékařská knihovna či Vědecká knihovna v Olomouci. Dalších dvanáct se brzy zapojí. Dohromady je v současnosti možné vyhledat sedm a půl milionů knih, časopisů nebo jednotlivých článků.

Zájem o nový web bude podle knihovníků velký. „V České republice máme nejhustší síť veřejných knihoven v Evropě, zaregistrováno je v nich pět milionů lidí,“ řekl ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

V budoucnu budou knihovny nabízet víc služeb

V příštím roce autoři plánují rozšířit stránky o centrální index, který umožní vyhledávat odborné publikace z celého světa. „V současnosti není možné skrze portál poslat knížku z jednoho místa na druhé, podobnou službu budeme nabízet od příštího roku,“ dodal Kubíček.

Zatím není jisté, jestli bude muset čtenář platit za doručení knížky z jiného města. „Jednáme s Českou poštou, aby poplatky za převoz knížky platil stát,“ dodal Kubíček. Některé z nich tuto službu nabízejí už teď. „Záleží na domluvě jednotlivých institucí,“ vysvětlil ředitel knihovny Akademie věd Martin Lhoták.

Projekt vychází z koncepce rozvoje, který připravuje Ústřední knihovnická rada a schvaluje vláda. Nápad vytvořit jednotný portál vznikl už v roce 2010. Na projektu pracovalo téměř sto padesát lidí z více než dvaceti institucí.

V Česku je téměř šest tisíc míst, kde si lidé můžou půjčit knihu. Evropský průměr se pohybuje zhruba kolem jedné knihy na 10 000 obyvatel, v Česku připadá na stejný počet lidí víc než pět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Část mladistvých v ústavech musí nově platit zdravotní pojištění. Ředitelé varují před dluhy

Část mladistvých umístěných ve výchovných ústavech si musí podle novely zákona o zdravotním pojištění od letošního ledna sama hradit zdravotní pojištění. Stát ho bude hradit jen za ty, kteří mají soudem uloženou ochrannou výchovu. Ministerstvo zdravotnictví změnu obhajuje snahou o narovnání nepřesností z minulých let, ředitelé některých zařízení ale upozorňují, že děti se mohou dostat do dluhové pasti.
před 3 mminutami

Onkologické centrum v Motole by se mělo podle Babiše otevřít koncem srpna

Národní onkologické centrum v motolské nemocnici by se mělo otevřít koncem srpna, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrteční ranní návštěvě Fakultní nemocnice Motol a Homolka. Stavba má vyjít na 4,5 miliardy korun, přičemž většinu pokryjí dotace z evropských fondů a DPH bude částečně financována ze státního rozpočtu.
před 14 mminutami

V Liberci otevřela bezplatná poradna pro zvládání vzteku hrazená krajem

Jak zvládnout vztek a rostoucí agresi mohou lidé řešit v nové poradně v Liberci. Je první svého druhu v regionu i v Česku. Službu objednal a hradí kraj. Původně měla sloužit především lidem, kteří páchají domácí násilí. První týdny fungování ale ukázaly, že se na ni obracejí lidé s různými, často i lehčími formami vzteku a agresivity.
před 26 mminutami

Na Šumavě klesly teploty k minus třiceti stupňům Celsia

Na Šumavě klesly ve čtvrtek ráno na některých místech teploty k minus třiceti stupňům Celsia. Nejchladněji bylo na Rokytské slati na Klatovsku, kde naměřili minus 29 stupňů, u Kvildy na Prachaticku pak minus 28,4 stupně Celsia, uvedl Petr Frühbauer z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nadcházející víkend bude v Česku spíše zamračený. Sněžení očekávají meteorologové v neděli hlavně v jižní polovině země.
před 1 hhodinou

„Zkusil jsem na ni mluvit, nereagovala.“ Svědci popsali záchranu dívek na jihu Čech

Nejasnosti dál panují kolem víkendové záchrany dvou tonoucích dívek ve věku kolem patnácti let v Českých Budějovicích. Klíčový otazník je nad způsobem, jak se ocitly ve vodě. Zda uklouzly na namrzlé cestě, nebo šly po ledě a nevšimly si vysekaného otvoru pro otužilce, nebo k neštěstí došlo úplně jinak. Jedna z dívek zemřela, druhou se podařilo zachránit. Česká televize hovořila ve středu s profesionálním vojákem, který byl na místě jako první, událost popsali i zasahující policisté.
před 4 hhodinami

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 13 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...