Muž z Havlíčkobrodska měl doma zbraně i yperit

Havlíčkův Brod - 63letý muž z malé obce u Chotěboře na Havlíčkobrodsku přechovával doma velké množství zbraní, asi šest tisíc nábojů a také bednu s bojovými chemickými prostředky, která obsahovala yperit. Policie už muže obvinila z nedovoleného ozbrojování. Za to mu hrozí až dva roky vězení, pokud se obvinění rozšíří na držení zakázaných bojových prostředků, mohl by ve vězení strávit až osm let. Muž ale tvrdí, že je pouze sběratel.

„Při domovní prohlídce jsme našli různé druhy legálně i nelegálně držených pistolí, revolverů a pušek, velké množství různého střeliva a ampule s neznámými látkami,“ uvedl kriminalista František Šteidl. Zbraně a munice budou podrobeny expertize. Kriminalisté také prověří, zda s nimi nebyl v minulosti spáchán trestný čin.

Při zkoumání zajištěných neznámých látek kriminalisté zjistili, že jedna z beden obsahovala skutečné bojové chemické prostředky, jejichž přechovávání je mezinárodní smlouvou zakázané. To, že se jednalo přímo o yperit, potvrdili při rozboru hasiči z chemické laboratoře v Tišnově. „Jsou to látky, které byly vyvinuty pro zabíjení lidí, nicméně množství, které bylo nalezeno, je tak malé, že nemohlo dojít k poškození zdraví lidí,“ uvedl Jan Hrdlička z laboratoře. Yperit je chemická zbraň, kterou poprvé použili Němci v první světové válce. 

Reportáž Blanky Poulové (zdroj: ČT24)