Muž střílel po sousedech, jednoho vážně zranil. Od soudu odešel s 20 lety vězení

Maroši Gajdošíkovi, který měl v rámci sousedských sporů střílet po obyvatelích nedalekého domu, navrhla státní zástupkyně za dvojnásobný pokus o vraždu dvacet let vězení, soud s tím souhlasil. Naopak obhájce obžalovaného požadoval pokus o vraždu překvalifikovat na těžké ublížení na zdraví. Muž se proti rozsudku ihned odvolal.

Trest měl podle obhájce Maroše Gajdošíka soud uložit v přiměřené výši s ohledem na zdravotní stav.  Obžalovaný se totiž krátce po činu neúspěšně pokusil o sebevraždu a oslepl.

Gajdošík u soudu tvrdil, že za všemi problémy se sousedy, které vyvrcholily pokusem o dvojnásobnou vraždu, je závist. U předchozích soudních líčení uvedl, že si střelbu na sousedy nepamatuje a před očima měl tmu. 

„Jiný názor má ale státní zástupkyně. Podle znaleckých posudků je Maroš Gajdošík zlý a bezcitný člověk, který terorizoval své okolí,“ dodal redaktor České televize Jiří Loučka.

Spory se sousedy vyvrcholily kvůli stavbě luxusní vily v Petřvaldu, kterou Gajdošík vybudoval částečně bez povolení i na jejich pozemcích. Kanalizaci navíc svedl k okolním domům. Úřady se již pokusily nechat stavbu odstranit.

Před policisty chtěl spáchat sebevraždu

Loni v dubnu měl Gajdošík v Petřvaldu kvůli špatným sousedským vztahům 5x vystřelit na souseda. Mířil také na jeho manželku. Zasekla se mu ale zbraň. Když zahlédl policisty, prostřelil si hlavu.

„Gajdošík u soudu mimo jiné řekl, že chtěl ublížit pouze svému sousedovi, nikoliv jeho manželce,“ poznamenal Jiří Loučka s tím, že obžalovaný muž ve své závěrečné řeči soudu zároven tvrdil, že je bývalý elitní armádní střelec, který trefí krabičku cigaret na 50 metrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
před 9 hhodinami

Na silnici u Trutnova je kvůli stavbě D11 kyvadlový provoz, mohou vznikat kolony

Na frekventované silnici I/37 mezi obcemi Kocbeře a Výšinka na tahu od Jaroměře do Trutnova a východních Krkonoš začíná kvůli stavbě dálnice D11 kyvadlový provoz. V místě se podle policie dají čekat kolony a řidiči by svou cestu měli raději plánovat s časovou rezervou. Omezení potrvá rok, do července 2027.
před 10 hhodinami

K Barrandovskému mostu se vrátí Rovnováha. Stát to bude 13 milionů

Praha postaví repliku rozměrné betonové plastiky Rovnováha, která se v pátek zřítila u Barrandovského mostu. Pražští radní v pondělí schválili uvolnění 13 milionů korun na její zhotovení. Provoz na Barrandovském mostu už je po pátečním zřícení díla bez omezení. Uzavřená zůstává pouze menší oblast pod mostem, kde dělníci pokračují v úklidu.
před 11 hhodinami

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Teploty v troskách shořelé zlínské budovy klesly, zásah pokračuje

Teploty na požářišti výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně klesají. Přispělo k tomu i počasí v uplynulých dnech, které do regionu přineslo bouřky a přeháňky. Hasiči rozsáhlý požár dál likvidují. Jak dlouho ještě jejich zásah potrvá, nechtěla mluvčí sboru v pondělí předjímat.
před 15 hhodinami

Muž, který se pokusil o sebevraždu po střelbě v Praze 10, zemřel

Muž, který se podle policie pokusil o sebevraždu po střelbě v Herbenově ulici v Praze 10 z minulého týdne, zemřel. České televizi to sdělil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Na místě byla tehdy nalezena také zavražděná žena.
před 17 hhodinami

VideoZubní pohotovosti část měst dotuje, půl roku platí nová pravidla

Před půl rokem se lékařské pohotovosti v Česku začaly řídit novými pravidly. Organizaci jejich práce převzaly zdravotní pojišťovny. U těch zubních musí zajistit o víkendech a svátcích péči nejméně po čtyři hodiny. Ve větších městech pak fungují centrální pohotovosti, v řadě regionů se ale služby mezi stomatology střídají. V tuzemsku existuje 37 centrálních zubních pohotovostí, někde je doplňují ještě takzvané rotující, v nichž se střídá několik ordinací. Pacienti si proto musí zjistit, kdo a kde zrovna slouží. Pro děti fungují tyto akutní služby od ledna povinně ve všech nemocnicích, které mají lůžkovou pediatrii. Pohotovosti pro dospělé pak většinou fungují při urgentních příjmech. Někde ale zůstaly v provozu i mimo nemocnice. Část měst jejich provoz dotuje, díky tomu mívají i delší ordinační hodiny.
před 20 hhodinami

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během nedělního odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
19. 7. 2026Aktualizováno19. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.