Na Jablonecku vyhrála Lena Mlejnková

Senátorkou ve volebním obvodu Jablonec nad Nisou bude Lena Mlejnková (SLK), má 62,92 procenta hlasů. Oznámila, že zůstane starostkou Semil i krajskou zastupitelkou. Druhý Milan Kroupa (ANO) dostal 37,07 procenta hlasů. Dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS) letos nekandidoval.

V prvním kole získala Mlejnková 24,44 procenta hlasů, Kroupa 26,45 procenta hlasů. V obvodu Jablonec nad Nisou usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 20,57 procenta voličů, v prvním kole před týdnem hlasovalo 32,54 procenta.

Mlejnková postoupila ze druhého místa, ve druhém kole jí ale hlas dalo přes čtrnáct tisíc voličů. „S obrovskou pokorou děkuju všem za každý hlas, děkuju všem, kteří přišli a děkuju kolegům ze Starostů pro Liberecký kraj, protože oni se o to taky obrovsky zasloužili, je to společný výsledek,“ prohlásila Mlejnková. Zároveň přiznala, že ji po letech v komunální politice čeká nová etapa. „Děti odešly na vysokou školu, chci se vrhnout do nové práce,“ poznamenala a dodala, že chce aktivně podporovat projekty v regionu.

Podle údajů Českého statistického úřadu vyhrála Mlejnková ve většině z 83 měst a obcí senátního obvodu, Kroupa ji porazil jen v osmi obcích, v Josefově Dole na Jablonecku skončil souboj nerozhodně, když oba kandidáti dostali po 58 hlasech. Mlejnková dostala největší podporu v jizerskohorském Bedřichově, kde pro ni hlasovalo 86,81 procenta voličů, kteří ve druhém kole přišli k urnám. Kroupa bodoval nejvíc v Jiřetíně pod Bukovou na Jablonecku, lístek s jeho jménem tam do urny vhodilo 72,6 procenta voličů.

Všichni proti ANO, okomentoval svou porážku Kroupa

Pro Kroupu nebyla porážka ve druhém kole překvapením. „Já jsem sice vyhrál první kolo voleb, ale v těsném závěsu za mnou byl pan (Vít) Němeček a paní Mlejnková a vzhledem k tomu, že všichni ostatní kandidáti s výjimkou SPD vlastně svoje hlasy přeposlali paní Mlejnkové, tak ta matematika je neúprosná a výsledek byl předpokládaný. Je to takové to klasické ‚všichni proti ANO‘,“ míní.

V roce 2018 zvítězil v Jablonci nad Nisou Jaroslav Zeman (ODS). Ve druhém kole získal 56,42 procenta hlasů. Druhá skončila Michaela Tejmlová (za SEN 21). Voleb se zúčastnilo sedm kandidátů.

Mlejnková zůstane starostkou Semil

Mlejnková je od března 2015 starostkou Semil (předtím byla v letech 2010–2014 místostarostkou města), kdy nahradila Věru Blažkovou z hnutí ANO. Zastupitelkou města je již od října 2006, mandát obecní zastupitelky obhájila i v dalších volbách, naposledy v roce 2022. Od října 2012 je také zastupitelkou Libereckého kraje, mandát krajské zastupitelky obhájila i ve volbách 2016, 2020 a letos.

Členkou hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) je od roku 2011, od listopadu 2017 je místopředsedkyní SLK. V letošních senátních volbách ji podporovalo i hnutí STAN. V Senátu by se Mlejnková ráda věnovala zdravotnictví a sociálním věcem, jimiž se zabývá dlouhodobě. „V Senátu chci hájit zájmy lidí v našem kraji. Lidí, kteří žijí na venkově, kde jsou kvalitní zdravotnictví, školství a sociální služby často špatně dostupné,“ řekla letos ke kandidatuře.

Starostkou Semil chtěla při zvolení zůstat, své plány po vítězství potvrdila. „Chtěla bych, pokud se stanu senátorkou, dostarostovat jako neuvolněná, protože v Semilech jsou velké projekty, které bych ráda dokončila, a vím, po vzoru Michaela Canova (senátor a starosta Chrastavy), že to lze skloubit časově i pracovně. V krajském zastupitelstvu bych chtěla být pouze řadovým členem,“ uvedla dříve.

Mlejnková se v Semilech narodila. V roce 2017 dokončila bakalářské studium na Metropolitní univerzitě Praha, obor Veřejná správa. Od roku 2015 je předsedkyní dozorčí rady Krajské nemocnice v Liberci.

Pokračuje i v zastupitelstvu

Před týdnem byla Mlejnková opět zvolena zastupitelkou Libereckého kraje, v této funkci rovněž setrvá. „Teď to bude o organizaci, já jsem nad tím velmi pečlivě dopředu přemýšlela, abych nezklamala nikoho z lidí, kteří mě volili. V Semilech požádám kolegy, abych byla neuvolněnou starostkou a jenom dokončila tu práci, kterou mám rozdělanou,“ plánuje.

V krajském zastupitelstvu bude řadovou zastupitelkou, jednání je jednou za měsíc, chce mít ale přehled o regionu. „Ne všechno se dá vyřešit z města nebo z kraje, některé projekty potřebují větší podporu, rozhodně rozvrhnu svoje síly,“ dodala.

Zdroj: ČSÚ, ČT24
Rozdělení křesel
Loading...Loading...
Načítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání datNačítání dat
Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Zdroj: ČSÚ, ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Liberecký kraj

Silné sněžení zkomplikovalo dopravu, problémy byly na dálnicích i v Praze

Západní polovinu republiky v pátek brzo ráno zasáhlo intenzivní sněžení, které zkomplikovalo provoz na dálnicích, horských silnicích i ve městech. Policie řešila zejména v západních, severních a středních Čechách a v Praze desítky nehod. Havárie se zatím podle dostupných informací obešly bez vážných zranění. Sněžení se v průběhu dne přesunulo i na Moravu a do Slezska.
9. 1. 2026Aktualizováno9. 1. 2026

Sněžení zkomplikovalo dopravu, způsobilo nehody i zpoždění autobusů

Sněžení ve středu na mnoha místech zkomplikovalo dopravu, na kluzkých a zasněžených cestách se stala řada nehod. V Jihlavě najelo auto, které dostalo smyk, do chodců a několik jich lehce zranilo. Ve Středočeském kraji nabíraly zpoždění autobusy. Kvůli výstraze meteorologů, kteří očekávají další sněžení a mráz, uzavřeli silničáři pro nákladní auta hlavní tah z Tanvaldu na Harrachov na Jablonecku a dál do Polska. Řidiči by měli být na cestách opatrní.
31. 12. 2025Aktualizováno31. 12. 2025

Liberecká a českolipská nemocnice se sloučí

Akcionáři Krajské nemocnice Liberec (KNL) schválili sloučení s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa. K 1. lednu 2026 tak vznikne zdravotnické zařízení s více než 1600 lůžky a 4700 zaměstnanci. Bude patřit k desítce největších nemocnic v Česku. Českolipská nemocnice spojením zanikne a její majetek přejde na KNL. Informoval o tom hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který na valné hromadě zastupoval Liberecký kraj jako majoritního akcionáře.
29. 12. 2025Aktualizováno29. 12. 2025

Na severu Čech platila výstraha před ledovkou

Na severu Čech se mohla v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ten varoval před úrazy a komplikacemi v dopravě. Během noci na neděli má riziko mrznoucích srážek pominout.
27. 12. 2025Aktualizováno27. 12. 2025

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
27. 12. 2025

V Liberci končí po deseti měsících omezení na průtahu městem

V Liberci po deseti měsících skončí večer omezení na průtahu, který je nejvytíženější silnicí ve stotisícovém městě. Na silnici I/35 se opravovaly zhruba za čtvrt miliardy korun bez daně dva mosty a Liberecký tunel mezi nimi. Tento úsek byl 1,8 kilometru dlouhý. Doprava byla kvůli opravě od poloviny února svedena vždy na jednu stranu průtahu s dvěma jízdními pruhy. Stejné omezení bude na průtahu i příští rok. V plánu je oprava mostů na vjezdu do Liberce.
19. 12. 2025

Koncem roku lákají návštěvníky do botanické zahrady v Liberci hlavně orchideje

Nejstarší tuzemskou veřejnou botanickou zahradu v Liberci by letos mohlo navštívit přes 80 tisíc lidí. Už nyní jich tam od začátku roku evidují 79 tisíc, řekla její mluvčí Radka Kuchtová. Vyšší návštěvnosti tu dosáhli naposledy v roce 2008, kdy zde uvítali 95 tisíc návštěvníků. V loňském roce si zahradu prohlédlo 76 608 lidí. Do liberecké botanické zahrady lákají v těchto dnech především kvetoucí orchideje.
17. 12. 2025

Z bývalé slévárny v centru Liberce vzniklo kulturní centrum Linserka

Na místě bývalé slévárny v centru Liberce vzniklo Kulturní a kreativní centrum Linserka. Budova v posledních letech chátrala a z kdysi známého podniku Christiana Linsera se zachovala pouze třípodlažní secesní stavba. Tu nechala radnice opravit za bezmála 43 milionů korun. V prvním a druhém patře vznikly prostory pro výstavy, přednášky či workshopy, přízemí má sloužit jako kavárna. Linserka je prvním počinem města v rámci projektu rozvoje Papírového náměstí a jeho okolí. Do plného provozu by se měla dostat na začátku února.
15. 12. 2025
Načítání...