„Ledního medvěda“ Pražané na Dejvické nespatří, rozhodl magistrát

Praha – Tzv. „Lední medvěd“ na Vítězném náměstí v hlavním městě nebude. Územní rozhodnutí týkající se stavby se zvířecím přízviskem zrušil sám pražský magistrát. Projekt prý není v souladu s územním plánem ani s požadavky památkové péče. Investor, společnost Vítězné náměstí, která patří do skupiny PPF Real Estate, musí projekt upravit.

Architekt Gebrian: Praha by měla mít regulační plány lokalit (zdroj: ČT24)

Stavební úřad zohlednil rozhodnutí městského soudu, který nedávno zrušil úpravu územního plánu týkající se objemu stavby. Navíc přihlédl k loňskému výroku ministerstva kultury, které zrušilo kladný posudek magistrátních památkářů. Stavba takových rozměrů je podle ministerstva nepřípustná.

O tom, zdali budova na Dejvické vyroste, se diskutuje již řadu let. Návrh architekta Radana Hubičky vyvolává u veřejnosti i odborníků rozporuplné reakce. Polyfunkční budova má dotvořit dosud otevřený blok domů, čímž by zásadně proměnila vzhled náměstí. Investor říká, že stavba vedle administrativních ploch přinese i nové služby pro obyvatele, plánuje se kavárna, menší obchody a garáže.

Nejbohatší Čech Petr Kellner, který stojí za skupinou PPF, chystá v Praze i jiné výrazné stavební projekty. Nejvíce pozornosti vzbudilo loňské bourání hotelu Praha a plánovaná výstavba školy, shodou okolností také v Dejvicích nedaleko Vítězného náměstí. Kellner mimo jiné plánuje stavbu nejvyššího českého mrakodrapu na Chodově.

Největší argument odpůrců je velikost stavby. Občanská sdružení navíc vyčítají politikům minulá rozhodnutí týkající se obecního pozemku, na kterém se radnice namísto dříve plánované budovy rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Účasti na projektu se Praha 6 nakonec vzdala. Investorovi Ledního medvěda ale zůstalo předkupní právo na pozemek.