Jablonecká koalice se rozpadla kvůli kamerovému systému a střetu zájmů primátora

Koalice v Jablonci nad Nisou vedená hnutím ANO se rozpadla. Zastupitelstvo ve čtvrtek odvolalo dva radní zvolené za koaliční hnutí Společně pro Jablonec. Důvodem jsou jednak dlouhodobé neshody v koalici a také střet zájmů primátora Milana Kroupy (ANO). Ten se – v pozici jednatele společnosti GREPA Networks – domáhá zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018. Kroupa po skoneční jednání uvedl, že chce firmu do konce roku prodat.

Kroupa vedle peněz za kamery také žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích v souvislosti s budováním metropolitní sítě. O obou návrzích měli ve čtvrtek jednat zastupitelé na mimořádném zasedání, primátor však nakonec všechny sporné body z jednání stáhnul.  

Koaliční partneři uz předem avizovali, že návrhy rozhodně nepodpoří. Podle náměstka Jakuba Chuchlíka (Piráti) město nemá smlouvu s primátorovou firmou, provoz a servis sítě zajišťuje společnost TELMO, která ji od roku 2009 za přispění dotací budovala. 

„Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění. Není ani nikde zasmluvněno, že bychom si tuto službu u firmy Grepa objednali,“ dodal Chuchlík. 

Primátor popřel dohodu s ODS a Starosty

V čele druhého největšího města v Libereckém kraji stojí od loňského listopadu koalice, na níž se ANO, které skončilo jako druhé, dohodlo s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a připojil se i jeden ze dvou zastupitelů za Novou budoucnost pro Jablonec Michael Vraný. Vítězná ODS, jež vládla v minulém období, skončila v opozici.

Nyní se poměry přeskupují. Zastupitelé nakonec za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec: uvolněného radního pro rozvoj Petra Klápštěho a také náměstka pro ekonomiku Štěpána Matka.

Přestože na jednání několikrát zaznělo, že se ANO na politické budoucnosti dohodlo s ODS a Starosty, primátor Kroupa to popřel. Odmítá i vytvoření nové koalice, byť by mu spojení s oběma stranami zajistilo pohodlnou většinu osmnácti ze třiceti hlasů v zastupitelstvu.

„Nechci být členem žádné koalice, já chci, aby se na vedení města jednoznačně podílelo celé zastupitelstvo. Ať si zastupitelstvo zvolí členy rady a vedení města,“ podotkl primátor. 

Kroupa: Jsem ve střetu zájmů, ale to všichni věděli už při vzniku koalice

„Je zcela nepochybné, že jsem ve střetu zájmů, ale to je věc, kterou jsem deklaroval už při vzniku koalice a všichni to věděli,“ řekl v reakci na výhrady koaličních partnerů Kroupa.

Od začátku podle něj také bylo jasné, že úhradu za provoz kamerového systému bude třeba vypořádat. O úhradu totiž firma požádala ještě před koncem minulého volebního období.

Podle Kroupy dokládají smluvní vztah města s jeho firmou Grepa dvě objednávky. Firma městský kamerový systém zcela ovládá, což primátor ve středu dopoledne dokázal tím, že dočasně celý systém vypnul. Kvůli tomu na něj ovšem podalo trestní oznámení Sdružení místních samospráv.

Po jednání zastupitelstva Kroupa uvedl, že chce firmu prodat: „Řeším to velmi intenzivně a chtěl bych se toho střetu zájmů do konce roku definitivně zbavit. Hledáme vhodného partnera, respektive máme nabídku několika vhodných partnerů, kteří převezmou společnost GREPA a nabídnou její služby v lepším a širším měřítku, než jsme byli my schopni poskytovat doposud.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
před 57 mminutami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 1 hhodinou

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 3 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 4 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 6 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 20 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 23 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
včera v 13:44
Načítání...