Investor zastavil přípravu výstavby spalovny v centru Vsetína. Lidé ji tam nechtějí

Společnost Zásobování teplem Vsetín zastavila přípravu stavby spalovny, kterou chtěla umístit do vsetínské lokality Ohrada. Radní totiž nesouhlasí s jejím umístěním v tomto místě. Proti spalovně protestovali také místní obyvatelé, petici podepsalo pět tisíc lidí.

Městská rada ve čtvrtek stavbu spalovny v centru odmítla. „Rada po projednání doporučila předložit zastupitelstvu materiál s návrhem usnesení, ze kterého vyplývá nesouhlasné stanovisko realizovat výstavbu spalovny v lokalitě Ohrada,“ uvedl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL). Ten už dříve uvedl, že by bylo vhodné rozpracovat také variantu umístění spalovny na okraji města.

„Je nám líto, že rada města nesouhlasí s výstavbou zařízení na energetické využití odpadů v lokalitě Ohrada a nepočkala na výsledky projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí, jak bylo vedením města deklarováno. Rozhodnutí vedení města však respektujeme a přípravu výstavby ukončíme po skončení procesu EIA,“ řekl předseda představenstva společnosti Michal Chmela.

„Partnerská spolupráce s městy a obcemi je důležitější než jednotlivé investiční projekty,“ dodal. Podle něj není vyloučeno, že by spalovna mohla vzniknout v jiné části Vsetína. „Bude to však záviset na jednání s městem,“ řekl Michal Chmela.

Z centra na okraj

Zásobování teplem Vsetín chtělo zřídit spalovnu v centru města, vzniknout měla rekonstrukcí plynové kotelny v lokalitě Ohrada. Lidé však proti tomu protestují a sepsali v tomto smyslu petici, kterou v září předali zastupitelům. Ti už červnu přijali usnesení o tom, že se nebude ve spalovně případně zpracovávat jiný odpad než ze Vsetína.

Krajský úřad v létě vrátil investorovi k přepracování dokumentaci k projektu. Požaduje například dopracovat rozptylovou studii a posouzení vlivu na veřejné zdraví, přepracovat části o nakládání s odpadními vodami či lépe rozpracovat část týkající se rizik a havárií. Výsledek EIA, tedy posouzení vlivu spalovny na životní prostředí, ještě není známý.

Protest proti spalovně ve Vsetíně
Zdroj: Dalibor Glück/ČTK

Zásobování teplem Vsetín zajišťuje dodávku tepelné energie pro vsetínské domácnosti, průmyslové objekty a veřejné budovy. Nové zařízení mělo primárně spalovat komunální odpad a také vyrábět teplo a elektrickou energii. Ročně by v něm bylo spáleno asi dvanáct tisíc tun odpadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V centru Brna jezdí auta po chodníku. Kvůli opravám vznikla kuriozní objížďka

Řidiči i chodci se od pondělního rána potýkají s komplikacemi v centru Brna. Kvůli přestavbě teplárenské sítě uzavřely Teplárny Brno část Benešovy ulice. Auta proto v jednom směru využívají chodník. Omezení potrvá až do poloviny října. Nová uzavírka zároveň začala také v ulici Kšírova, kde vodárny mění poruchový vodovodní řad.
před 4 mminutami

Ceny ve Varech letos převezmou Gyllenhaalová a Eisenberg

Karlovarský filmový festival oznámil v pondělí dva zahraniční hosty, které ocení na nacházejícím šedesátém ročníku. Ze Spojených států dorazí Jesse Eisenberg a Maggie Gyllenhaalová.
11:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ostravská zoo odchytila uprchlého lemura, krmil se třešněmi

Pracovníci ostravské zoologické zahrady v neděli večer odchytili lemura, který minulou středu utekl z expozice Ráj lemurů. Lemur kata byl v jedné ze zahrad nedaleko zoo, kde se krmil třešněmi. O úspěšném odchytu zahrada informovala na sociálních sítích.
před 6 hhodinami

Cena jednorázových rukavic roste. Dodavatelé zavádějí limity

Konflikt na Blízkém východě a krize v Hormuzském průlivu zdražují produkty vyráběné z ropy. Růst cen se dotkl i zdravotnického materiálu, zejména jednorázových rukavic. Některé typy podražily až o sto procent, nemocnice proto navyšují zásoby a dodavatelé zavádějí odběrové limity.
před 23 hhodinami

Výbuch v Toužimi vyšetřuje policie jako nedovolené ozbrojování

Policie vyšetřuje sobotní výbuch v panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku pro podezření z nedovoleného ozbrojování. Policisté na místě našli zřejmě podomácku vyrobenou pyrotechniku. Výbuch vážně zranil starší ženu, zranění utrpěl i mladý muž. V případě prokázání viny hrozí zraněnému mladistvému až dva a půl roku vězení, sdělil v neděli krajský policejní mluvčí Jan Bílek.
včera v 10:29

V Toužimi na Karlovarsku výbuch neznámé látky zranil dva lidi

V panelovém domě v Toužimi na Karlovarsku vybuchla při manipulaci dosud neznámá látka. Při explozi se zranili dva lidé. Ženu v kritickém stavu záchranáři transportovali letecky do nemocnice v Praze, muže odvezla sanitka do nemocnice v Plzni, uvedla záchranná služba. Z domu bylo evakuováno dalších šest lidí, informovala policie na síti X. Později policie uvedla, že pyrotechnik našel při prohlídce bytu v panelovém domě zřejmě zábavní pyrotechniku domácí výroby.
6. 6. 2026Aktualizovánovčera v 00:46

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
6. 6. 2026Aktualizováno6. 6. 2026

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od sobotního rána proudily na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představila dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohli zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
6. 6. 2026Aktualizováno6. 6. 2026
Načítání...