Gymnázium v Hostivicích je trnem v oku opozičním zastupitelům

Hostivice - Hostivické gymnázium, které zřídil Středočeský kraj v místě hejtmanova bydliště, už funguje prvního půl roku. Příliš velký zájem ale o něj není, navštěvuje ho asi jen čtyřicet dětí. Provoz a investice přitom už spolykaly necelých 14 milionů. Gymnázium už teď ale prý eviduje desítky zájemců, kteří si chtějí podat přihlášku na příští školní rok.

Zatímco některé školy se musí slučovat a všechny ředitele kraj vybízí, aby šetřili, do nového gymnázia v Hostivici u Prahy plyne jedna dotace za druhou. Přitom tu studuje pouze čtyřicet dětí, 33 v primě a 7 žáků prvního ročníku má individuální učební plán. „Když si vezmeme, v jaké vlně populace teď jsme, tak i ostatní školy bojují o žáka,“ říká Milan Němec, radní pro oblast školství, Středočeský kraj.

Střední škola v Hostivici se profiluje jako gymnázium pro nadané studenty. Nabízí třeba rozšířenou výuku hudební a výtvarné výchovy a taky tělocviku. Specializuje se na individuální sporty, v létě hrají žáci golf, v zimě v hale tenis. „Nejpočetnější město Prahy západ si rozhodně gymnázium zasloužilo, zaslouží a do budoucna má perspektivu,“ uvedl Patrik Tomšů, učitel tělocviku na Gymnáziu Hostivice.

2 minuty
Reportáž Lucie Komňacké
Zdroj: ČT24

To si ale rozhodně nemyslí opoziční zastupitelé. Vznik nového gymnázia od počátku kritizují, podle nich šlo o nepromyšlený a nekoncepční krok. „Praha západ je bezesporu dynamicky se rozvíjející region s velkým počtem obyvatel, ale tito obyvatelé byli vždycky historicky zvyklí dojíždět za vzděláním do špičkových zavedených gymnázií v Praze,“ říká Jan Skopeček, opoziční zastupitel Středočeského kraje.

Jenom rekonstrukce školy vyjde na 9 milionů, za téměř 2 miliony z krajského rozpočtu se nakoupilo vybavení. 150 tisíc korun měsíčně stojí provoz velké budovy. „My používáme jenom první nadzemní patro, a to co je v současné době po první fázi rekonstrukce. Takže my nevytápíme celou budovu,“ řekla ředitelka gymnázia Petra Šnajberková. O novou školu by mohl být větší zájem příští školní rok. Na den otevřených dveří se přišlo podívat asi 150 rodičů a gymnázium už teď eviduje desítky přihlášek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 1 hhodinou

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 2 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 5 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 6 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 7 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 8 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 11 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 14 hhodinami
Načítání...