Dny NATO budou pod dohledem bezpečnostních složek. Kvůli hrozbě teroru

Vůbec poprvé od doby konání akce Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově na Novojičínsku se musejí návštěvníci akce přizpůsobit pečlivým bezpečnostním opatřením. Každý z nich projde osobní prohlídkou, některé věci si s sebou lidé nebudou moci vzít. Podle ředitele moravskoslezské policie Tomáše Kužela se na akci budou podílet stovky policistů.

Důvodem opatření je současná bezpečnostní situace v Evropě. Podobné kontroly jsou podle organizátorů běžné na všech podobných akcích. „Organizátoři museli přepracovat celý krizový plán. Policisté budou vše sledovat z řídicí věže,“ zjistila redaktorka České televize Pavla Daňková.

Kužel řekl, že policie má připraveny i plány pro případ mimořádné události. „Nově jsme se dohodli s letištěm a s letištními hasiči, kteří mají novou budovu, že budeme moci v případě nějaké krizové varianty využít jejich objekt. Nově jsme také stanovili i nájezd vozidel IZS (integrovaného záchranného systému) – záchranky, hasičů, policie – v případě potřeby přes startovací dráhu letiště,“ řekl policejní ředitel.

Dny NATO

Dny NATO se uskuteční 17. a 18. září, loni je navštívilo na 220 000 lidí. Pořadatelé lidem doporučují, aby si s sebou nebrali objemná zavazadla a aby si zavazadel nebrali moc. S některými předměty je ochranka nepustí dovnitř vůbec. Žádné úschovny kromě koláren přitom na místě nebudou. „Nepřipravujeme nic výjimečného. Samozřejmě není povolen vstup se zbraněmi,“ řekl předseda Jagella 2000 Zbyněk Pavlačík.

Podle Pavlačíka plynulosti kontrol pomůže maximální možný počet vstupů i to, že u dvou hlavních bran začnou kontroly ještě před otevřením areálu, například na bráně číslo 1 už v 06:30. Areál se má otevřít v 08:30. „Myslíme si, že při té návštěvnosti by plynulost měla být zajištěna. Jednotlivých vstupů bude připraveno několik desítek,“ řekl Pavlačík.

  • Zakázané jsou drogy, laserová ukazovátka, létající předměty, jako balonky, modely letadel či drony, do areálu nesmějí zvířata. Děti do 15 let mohou dovnitř jen v doprovodu dospělého, lidé u sebe musí mít doklady a vstup do areálu je zakázán v uniformách z druhé světové války i jejich částech. Pořadatelé ale nebudou dělat žádná omezení ohledně donášeného jídla či pití.

Pozor na kolony

Vrchní komisař Marek Dvořák řekl, že lze očekávat, že na hlavních příjezdových cestách se opět budou hlavně v dopoledních hodinách tvořit kolony. Doporučuje proto lidem, aby co nejvíce využívali alternativní dopravu – vlaky, autobusy, nebo kola, pro něž budou připraveny tři bezplatné kolárny. Lidé, kteří budou v době akce z Mošnova odlétat například na dovolenou, by měli počítat se zdržením a vyrazit s dostatečným předstihem. Policie pro oba dny zřídí speciální informační linku 596 110 927.

Zdržení může na cestě trvat i několik desítek minut, ale také i několik hodin. „Normálně přitom cesta na letiště z Ostravy trvá 30 minut,“ dodala Pavla Daňková.

Na co se mohou lidé těšit

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. Účastní se jich vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky, letos z rekordních 21 zemí. Podle organizátorů je připraven nejbohatší program v historii. 

Na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil AČR se letos na letišti Leoše Janáčka v Mošnově na Novojičínsku představí dva americké strategické bombardéry, dvě letecké akrobatické skupiny i jednotka jordánských bojovnic. „Do akce, na které se tradičně podílí i Armáda České republiky, se zapojí téměř 1000 vojenských profesionálů,“ uvedl velitel vzdušných sil Armády ČR Jaromír Šebesta.

Podle něj dny zahájí průlet formace armádních letounů. „Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení pilota letounu JAS-39 Gripen nebo na kombinovanou dynamickou ukázku boje o osadu s leteckou podporou pozemních sil,“ řekl brigádní generál.

  • DNY NATO V OSTRAVĚ začaly psát svoji tradici v roce 2001, přičemž z původně regionální veřejné prezentace armády, policie a záchranářů se stala největší letecko-armádně-bezpečnostní show ve střední Evropě. Tuto skutečnost dokládá nejen rostoucí zájem ze strany zahraničních účastníků, ale především počet návštěvníků akce.
  • DNY VZDUŠNÝCH SIL ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY jsou oficiální akcí českého letectva, která se koná na základě rozhodnutí resortu obrany právě souběžně s Dny NATO v Ostravě, a to jako jejich součást. „Vytvořili jsme tak prestižní formát, který je důležitou garancí kvality zejména vůči zahraničním účastníkům. Tato skutečnost se pak odráží v organizaci řady zahraničních aktivit, jako je konání Summitu velitelů Vzdušných sil zemí V4, bilaterálních setkání, mezinárodních konferencí a workshopů na nejvyšší úrovni právě na naší akci,“ říkají pořadatelé akce.

Přiletí i B-1B Lancer

Bombardér B-1B Lancer, který umí být neviditelný pro radary, se na akci objeví poprvé. „Bude dominantou letošní americké statické ukázky. O jeho účast jsme usilovali několik let,“ řekl Pavlačík. Dodal, že stroj, který je součástí 489. bombardovací skupiny, je běžně umístěn na základně v Dyess v Texasu. Do Ostravy přiletí i bombardér B-52 Stratofortress, pro který to bude už pátá návštěva této akce. Oba stroje v Mošnově přistanou proto, že se v Česku účastní mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike.

Obří americké letouny doplní stroj KC-135 Stratotanker, který slouží k doplňování paliva za letu u stíhaček a právě i bombardérů. Už potřetí se pak na akci představí konvertoplán CV-22B Osprey. Stroj startuje s motory kolmo k zemi jako vrtulníky, pak je překlopí a může se pohybovat vysokou rychlostí jako klasické dopravní letouny.

Celkem bude v dynamických i statických ukázkách k vidění přes 250 kusů techniky. Na akci je vstup zdarma.