Část lidí z Schott Solar snad dostane práci v regionu

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) – Část zaměstnanců valašskomeziříčské společnosti Schott Solar CR, která na konci července ukončí výrobu, by mohla najít práci v místních firmách. Radnice o osudu propuštěných lidí jednala se zástupci podniku, úřadu práce a dalších meziříčských společností. Právě ty slíbily, že zaměstnají desítky lidí. Z největšího českého výrobce solárních panelů musí odejít asi 500 lidí, dalších 230 zaměstnanců tam pracuje přes personální agenturu. Výpovědi budou rozdány na konci července.

Někteří zaměstnanci už sami kontaktovali různé firmy a snaží se najít novou práci. „Většina propuštěných pracuje na pozici operátor, zastoupeny jsou však i jiné dělnické a technické profese,“ uvedla personální manažerka Schottu Monika Foltýnová. Nechtěla komentovat jednání společnosti s odboráři, kteří požadují vyšší odstupné, další jednání podle ní budou příští týden. Zatím se počítá s tím, že po ukončení výroby poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a zaměstnanci by se mohli na začátku října hlásit do evidence úřadu práce.

Ve Valašském Meziříčí je nyní míra nezaměstnanosti 8,8 procenta, v evidenci úřadu práce je asi 1 900 lidí, volných míst úřad nabízí jen 118. Ani jinde v regionu volná místa ve větší míře nejsou. V Schottu přitom v některých případech pracují celé rodiny. „Už nyní proto se zaměstnanci pracujeme, můžeme jim nabídnout například rekvalifikaci doslova na míru, pokud bychom zjistili, že je v nějaké místní firmě zájem o konkrétní profesi,“ uvedl ředitel krajského úřadu práce Petr Janíček. Vedoucí meziříčské pobočky úřadu Hana Votavová řekla, že se zaměstnanci se budou pořádat debaty o jejich možném uplatnění.

Na konci září se pracovníci úřadu setkají se zaměstnanci a předjednají s nimi nezbytné dokumenty, aby zaevidování bylo jednoduché a rychlé. Pracoviště musí být posíleno personálně, nyní na referátu zaměstnanosti pracuje devět lidí.

Propouštění se dotkne i okolních měst

Ukončení výroby v Schottu se nedotkne pouze Valašského Meziříčí, ve firmě pracují lidé z širokého okolí. Jednání s místními firmami se budou konat do dvou týdnů v Rožnově pod Radhoštěm, Vsetíně, později zřejmě v Novém Jičíně a Hranicích. Pomoc přislíbila také meziříčská radnice. Chce finančně pomoci rodinám, které propouštění zasáhne nejvýrazněji. Pomoc ale budou muset schválit zastupitelé.

O ukončení výroby fotovoltaických modulů rozhodla mateřská společnost Schott Solar AG v Německu. Důvodem zavření závodu je asijská konkurence, která způsobila pokles cen. Schott Solar podle ředitele Martina Žalmánka hledá partnery pro prodej výrobní haly a zařízení. Ve Valašském Meziříčí zůstanou fungovat další provozy společnosti Schott, které vyrábějí ploché temperované sklo, vitríny pro profesionální uskladnění mraženého a chlazeného zboží a různé výrobky z optických vláken.

Reportáž Josefa Kvasničky (zdroj: ČT24)