Blata se bude z kejdové havárie vzpamatovávat léta

Uniklá směs hnojiva, výkalů a zbytků krmiv z havárie zemědělského družstva v Seničce na Olomoucku se dál šíří říčkou Blata, dorazila už k Tovačovu na Přerovsko. I přes silné naředění je smrtelná pro vodní organismy, rybáři už vylovili půl tuny mrtvých ryb. Podle vodohospodářů je zasažen tok v délce 20 kilometrů. Odborníci, kteří s následky ekologické havárie bojují pátým dnem, pomalu vyčerpali všechny technické možnosti. S rozpuštěním kejdy pomáhá i nedaleká továrna. Z obrovských nádrží Sigmy Lutín vypustila do říčky tisíc kubíků. Podle rybářů se říčka bude z ekologické havárie vzpamatovávat několik let.

„Jen v Olšanech jsme vylovili 470 kilogramů mrtvých ryb. V odklízení pokračujeme dál, na místě bude ještě tak 50 kilo. Poté se přesuneme do Hněvotína, tam to budeme muset posbírat také. Těžko říci, kolik toho celkem bude. Když jsem dnes viděl vodu v Olšanech, myslím si, že tam nic nepřežilo,“ řekl hospodář olomouckých rybářů Václav Zelníček. Otrávená voda zasáhla podle něj dvě desítky druhů ryb. Rybáři z vody lovili mrtvé štiky, amury či kapry.

Zástupci Povodí Moravy již mají v ruce první výsledky rozboru vody z kontaminované Blaty. Vyplývá z nich, že obsahy organického znečištění a amoniaku jsou extrémně vysoké. „Tento negativní stav je patrný až po obec Štětovice. Nejhorší stav byl zjištěn v úseku Olšany u Prostějova - Štětovice,“ řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Z výsledků je podle odborníků také zřejmé, že u obce Senička již tok nevykazuje zhoršenou kvalitu vody. „Ve vzdutí jezu v Těšeticích byl kvůli zadrženému velkému množství kejdy zaznamenán pokles obsahu rozpuštěného kyslíku,“ dodala mluvčí.

Naředěná kejda mezitím dorazila k Tovačovu. „Za chvíli se to dostane k Mlýnskému náhonu, který jsme posílili 1,5 kubíkem. Naředíme to v náhonu, takže by nám koncentrace, která sem dojde, neměla snad nic udělat,“ řekl Jiří Mašek z odboru vodního hospodářství přerovské radnice.

Nahrávám video

Havárie citelně zasáhla i do života obyvatel žijících v okolí řeky. V Olšanech se již několik dní potýkají se silným zápachem. „Z Blaty je u nás jedna velká stoka. Teď nastane problém, Blata bude v obci zahnívat, budeme se s tím muset vypořádat,“ uvedl starosta Olšan Milan Elfmark. Dodal, že v Olšanech dosud z Blaty vyčerpali 2 500 metrů krychlových odpadní vody a do říčky bylo zpět vypuštěno 1 800 metrů krychlových pitné vody.

Podle odborníků jsou technické možnosti na záchranu říčky pomalu vyčerpány. „Pokračuje se v čerpání kalu v Hněvotíně i v ředění pitnou vodou. Z nádrží Sigmy Lutín bude odpuštěno tisíc kubíků vody, které půjdou otevřeným korytem do Blaty a tím se tamní voda naředí. Umístěny jsou tam i přístroje, které vodu okysličují. Co se mohlo udělat, se udělalo. Teď se s tím bude muset příroda poprat sama,“ řekla Hana Zvoníčková z oddělení vodního hospodářství olomouckého magistrátu. „Ta řeka je mrtvá, živočichové vymřeli. Jde nám nyní o to odvézt špinavou smradlavou vodu pryč z obydleného území, aby tam nestála,“ uvedla.

Nádrž se protrhla v noci na pátek, uniklo asi 400 metrů krychlových kejdy. Havárii způsobily zřejmě vysoké teploty, které rozpustily asfalt utěsňující betonové dno nádrže. Dno se uvolnilo a kejda unikla do řeky. Případem se zabývá policie, zjišťuje, zda někdo nezanedbal své povinnosti a nemá na havárii podíl. Podle odborníků se bude říčka z následků vzpamatovávat několik let. Minimálně tři roky potrvá, než se do vody vrátí potrava pro ryby, říčka by podle nich měla ožít až během deseti let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Slibované čtyři miliardy na vodní hospodářství chce Šebestyán v roce 2027

Ministr životního prostředí Martin Šebestyán (za SPD) řekl, že pro rok 2027 chce na vodní hospodářství čtyři miliardy ze státního rozpočtu. Připomněl, že na této částce byla dohoda v roce 2018, kdy vznikala Koalice proti suchu. Dodal, že od roku 2028 bude možné využít i finanční prostředky, které v současnosti jeho resort vydává na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 4 hhodinami

Priessnitzovy lázně řeší výskyt 111 případů zažívacích potíží

Celkem sto jedenáct případů akutních zažívacích obtíží zaznamenala olomoucká krajská hygienická stanice v uplynulých dnech mezi klienty a návštěvníky Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníkách. Lidé trpěli zejména zvracením, průjmem a bolestmi břicha. Zdroj nákazy zatím zjištěn nebyl, epidemiologické šetření pokračuje, řekla v pondělí mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Lázně přijaly hygienická opatření, nadále jsou v běžném provozu, řekl ředitel lázní Roman Provazník.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Do bateriových úložišť míří miliardy. Jejich rozvoj brzdí kapacita sítí

V Česku rychle přibývají bateriová úložiště, do nichž investoři vkládají miliardy korun. Za první pololetí se jich k síti připojilo téměř dvakrát více než loni za stejné období. Přibývá i velkokapacitních úložišť, která mohou pomáhat stabilizovat energetickou soustavu i vyrovnávat ceny elektřiny. Další rozvoj ale naráží na omezenou kapacitu sítí a množství rezervovaných, dosud nerealizovaných projektů.
před 5 hhodinami

Českem prošly silné bouřky. Hasiči napříč zemí evidovali stovky výjezdů

Českem v pondělí prošly silné bouře. Meteorologové před nimi už dopoledne zpřísnili pro jihovýchod země výstrahu. Bouřky doprovázel přívalový déšť, kroupy i silné nárazy větru. Ve Skutči na Pardubicku byl zaznamenán náraz větru přes sto kilometrů za hodinu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hasičům v některých oblastech v důsledku bouřek výrazně přibylo výjezdů. Celkem od dvanácté do osmnácté hodiny evidovali více než 550 případů technických pomocí. Ve východních Čechách a na Vysočině bouře způsobily výpadky elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Plameny se ve Zlíně atypicky šířily i dolů, říká znalec

Rozsáhlý požár budovy číslo 34 v bývalém baťovském areálu ve Zlíně se podle znalce požární ochrany Václava Kratochvíla v některých ohledech choval netypicky. Oheň se totiž z vyšších pater šířil také směrem dolů. Proč se tak stalo a kde přesně požár vznikl, musí podle něj ukázat až podrobné vyšetřování.
před 11 hhodinami

Celníci na Teplicku objevili skoro deset kilo heroinu, kokainu a pervitinu

Na Teplicku zajistili celníci téměř deset kilogramů drog – heroinu, kokainu a metamfetaminu neboli pervitinu. Společně s ústeckými kriminalisty zadrželi dva muže, informovala v pondělí Martina Kaňková z Celní správy ČR. Oba muži skončili ve vazbě. Pokud se jim u soudu prokáže vina, hrozí jim pět až 12 let vězení, doplnila na webu policie. Celníci a policisté také při zásahu zajistili výnos z trestné činnosti v řádu statisíců.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Větší dům v pravěku neznamenal větší bohatství, zjistili brněnští archeologové

Čím větší dům, tím bohatší člověk – tohle pravidlo je dnes akceptované prakticky automaticky. Jenže v minulosti to neplatilo, ukázal výzkum brněnských archeologů. V době neolitu rozměrnější dům neznamenal ani větší bohatství, ani vyšší společenské postavení. Archeologové v nové studii popsali, že velikost domů neodrážela sociální nerovnost, ale spíše různé praktické role nebo odlišnou organizaci práce.
před 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.