Většinu Česka zasáhne v noci a v neděli silný vítr

Většinu Česka zasáhne v noci a také skoro po celou neděli silný vítr. Dosáhne místy rychlosti až pětašedesát kilometrů za hodinu, na horách v neděli i devadesát kilometrů za hodinu. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí například pády větví ze stromů nebo menší škody na budovách.

Výstraha před větrem se týká celé země s výjimkou Zlínského kraje a východní části Jihomoravského kraje. Už v sobotu zřejmě zasáhne sever Česka. „V sobotu večer bude zesilovat jihovýchodní, postupně až jihozápadní vítr, který bude v noci na neděli ve výběžcích na severu – Frýdlantsko, Jesenicko a Krnovsko – dosahovat rychlosti kolem 18 metrů za sekundu (65 kilometrů za hodinu),“ sdělili meteorologové.

Výstraha meteorologů před větrem
Zdroj: ČHMÚ

V neděli pak bude vítr postupně zesilovat i v dalších regionech. Nejprve se během nedělního rána objeví v Čechách, a následně i na Moravě a Slezsku.

Vítr může podle meteorologů poškodit stromy, takže hrozí škody, úrazy a problémy v dopravě kvůli padajícím větvím. Lidé by také podle ČHMÚ měli zajistit dveře a okna a upevnit či odklidit předměty volně položené venku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Velké bahnotoky a mury mohou vznikat i v Česku, varují výzkumníci

Vědci Ostravské univerzity (OU) potvrdili, že i středně vysoká pohoří v Česku mohou být při extrémním počasí vážně ohrožena sesuvy, erozí i ničivými proudy bahna a kamení. Opírají se o terénní výzkum a analýzu dat z Hrubého Jeseníku po povodních v předloňském roce. Podle vědců by bylo vhodné se systematičtěji zaměřit na preventivní opatření, která by dokázala těmto ničivým událostem předcházet.
4. 3. 2026

Bude slunečno, teploty vystoupají až na šestnáct stupňů

Česko čeká slunečný týden bez srážek, denní teploty mohou vystoupat až k šestnácti stupňům Celsia. Noční teploty se ale budou držet kolem nuly. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
2. 3. 2026

V Budějovicích bylo dvacet stupňů, maxima hlásí pětina stanic

Teplotní rekordy v pátek padly na víc než pětině míst, zapsalo je 38 ze 172 dlouhodobě měřících meteorologických stanic. Nejvyšší hodnotu teploměr ukázal v Českých Budějovicích, bylo tam 20,7 stupně Celsia. Byla to jediná a první letos naměřená teplota nad dvacet stupňů. Devatenáct stupňů Celsia nebo víc meteorologové zaznamenali ještě na dalších osmi místech, shrnul Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
27. 2. 2026Aktualizováno27. 2. 2026

Poznamenat to může i výstražné služby, říká k hrozbě propouštění v ČHMÚ ředitel Rieder

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) má v rámci plánovaných vládních úspor podle informací Českého rozhlasu propustit 37 zaměstnanců. V rozhovoru pro Českou televizi varoval jeho ředitel Mark Rieder před následky, které by se projevily i v tak důležitých oblastech, jako jsou výstrahy na jevy, které způsobují stomiliardové škody.
27. 2. 2026
Načítání...