Ucho Svobody: Paul McCartney a Edith Piaf

Za týden 65letý Paul McCartney má evidentně dost sil. Vydává 30. album, stejně jako minule ho napsal a otextoval i nahrál prakticky sám. A nazval Memory Almost Full, paměť téměř zaplněna. Ano, vybíral z ní pečlivě a poskládal nejlepší postupy, které kdy načal.

Zvukem, pestrostí a příjemnou složitostí se nejvíc blíží Bílému dvojalbu Beatles. Jakoby si vzpomněl i na Lennona, pryč jsou sladkobolné výkřiky některých předchozích a méně povedených alb. Nahradily je chytré melodie obklopené zajímavými aranžemi jakoby martinovskými. Paul McCartney evidentně ponechal problémy se svou prospěchovou ženou minulosti. A ukázal, jaká je osobnost. 40 let po Seržantovi se tenhle přelomový muž, jenž vedle Dylana, Davise nebo Janis Joplin a Hendrixe ovlivnil počátky rocku nejvíc, hlásí s plnohodnotnou nahrávkou. Jednou ze svých nejlepších sólových.

Už brzy k nám dorazí další životopisný hudební film. Edith Piaf. Jako u každé podobné osobnosti má z poloviny vyhráno. Síla muziky je tak velká, že ji stačí snad jen ilustrovat. Režisérovi Olivierovi Dahanovi to však nestačilo. Pustil se do přeskáčkové fresky. Kromě zdlouhavého začátku o útlém a tvrdém dětství zpěvaččině se dostáváme v dalších čtvrtinách téměř tříhodinového příběhu k neustálým poskokům časem. Rychle střídaná období podle vzoru začátečnice, umírající, v plných silách a tak nepravidelně dál, neumožňují jakékoliv ztotožnění s ostatními postavami. Jediného, koho jakž takž stačíte sledovat, je Edith Piaf sama. Ve vynikajícím podání Marion Cotillard, která si tuhle roli zřetelně užívá. Má co hrát, o to méně také nechává těm ostatním. A tak se filmem mihnou vedle Depardieua Češi Javorský a Vašut, ale všichni jen na pár vteřin. One-woman show pro Edith však nakonec film zabíjí. Jednak akcentuje negativní stránky její povahy, kariéru mapuje jen okrajově, zpěv je paradoxně odsunut na druhou kolej a v závěrečné scéně, kdy naprosto zlomená zpívá své Nelituju ničeho vám běhá mráz po zádech, pokud vůbec, jen díky síle songu samého. Vedle vynikajícího Raye nebo Lady zpívá blues hodně promarněná šance.

Vydáno pod