Zemřel herec Kenny Baker, proslul jako robot R2-D2 z Hvězdných válek

Zemřel herec Kenny Baker, proslul jako robot R2-D2 z Hvězdných válek (zdroj: ČT24)

Po dlouhé nemoci zemřel v 81 letech britský herec Kenny Baker, který proslul jako představitel robota R2-D2 v šesti filmech série Hvězdné války. Bakerovo úmrtí potvrdila jeho neteř. Zprávu přinesla BBC. Bakerovu hereckou kariéru předurčila jeho malá postava. Herec vysoký jen 112 centimetrů působil také jako cirkusový klaun a herec pantomimy.

V roce 1977 Baker získal roli nemotorného robota R2-D2 v prvním filmu Hvězdných válek. Spolu se svým nerozlučným zlatým druhem C-3PO, jehož ztvárnil Anthony Daniels, se tento inteligentní a přátelský robot, v němž se ukrýval Baker, objevuje také v dalších pěti dílech této série.

Až v zatím poslední Epizodě VII s podtitulem Síla se probouzí ho nahradil Jimmy Vee, Baker ale při natáčení zůstal členem štábu jako poradce.

Robot R2-D2 a Kenny Baker
Zdroj: ČTK/ZUMA/Keystone Pictures

Rodák z Birminghamu se objevil také v dalších úspěšných filmech jako Sloní muž, Zloději času, Willow, Labyrint a Amadeus. Jeho nejoblíbenější postavou byl údajně trpaslík Fidgit ze Zlodějů času režiséra Terryho Gilliama, člena známé britské skupiny Monty Python.

Kenny Baker působil také jako cirkusový klaun, herec pantomimy nebo vystupoval v kabaretech. V posledních letech se často objevoval na srazech fanoušků Star Wars po celém světě.