Tváře, které utvářely čtvrtstoletí Česka. Herbert Slavík se ohlíží svým objektivem

Fotograf Herbert Slavík se ohlíží za čtvrtstoletím samostatné České republiky výstavou na Staroměstské radnici. Tváře Česka zahrnují momentky z historie karlovarského festivalu, portréty českých herců a sportovců i okamžiky, které vzniku státu předcházely.

Herbert Slavík zachytil už demonstrace na podzim roku 1989. Musel si ale dávat pozor a fotit spíše zdálky, aby mu policie nezabavila negativy. Vznikl tak například snímek mladé ženy při zatýkání. „Byly tam i daleko drsnější zákroky. Docházelo k použití násilí, k napadání demonstrantů,“ popisuje fotograf tehdejší protirežimní protesty.  

Jeho fotoaparát vedle bezejmenných tváří z davu zvěčnil i disidenta a později prvního českého prezidenta Václava Havla, například při jeho projevu v americkém Kongresu v roce 1990. „Emoce tam doslova stříkaly ze všech stran,“ vzpomíná fotograf. „To byla taková doba. I když jsem cestoval s Václavem Havlem do Washingtonu a Spojených států ještě několikrát poté, taková atmosféra se už nikdy neopakovala.“

Prezidenta vyfotil i při méně oficiálních příležitostech, například na lisabonské pláži, kde nestačil uskočit před přílivem. Ať už fotí politika, nebo umělce, je totiž prý pro Herberta Slavíka důležité, aby se člověk před objektivem cítil přirozeně.

Nahrávám video
Herbert Slavík vystavuje Tváře Česka
Zdroj: ČT24

Platí to i pro sportovce. Další vystavené fotografie návštěvníkům přibližují třeba snowboardistku Evu Samkovou a její kolegyni Ester Ledeckou. „Snímky vznikly pro sérii Olympijský rok, který mapoval vytipované favority před olympiádou v Pchjongjangu,“ doplnil Slavík.

Tváře Česka na jeho fotografiích si zájemci mohou na Staroměstské radnici prohlédnout do konce července.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nová výstava ukazuje neuskutečněné vize pro Zlín

Projekty, které měly vzniknout ve Zlíně před vypuknutím druhé světové války, představuje výstava Neuskutečněné vize firmy Baťa v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Mezi exponáty jsou například plány na nový dopravní terminál nebo podobu náměstí Práce. Návrhy významných architektů si lidé mohou prohlédnout do 19. dubna. Výstava je součástí akcí připomínajících ve spolupráci s UNESCO 150 let od narození Tomáše Bati.
3. 4. 2026

VideoSlužebnictvo Dejvického divadla ukazuje fungování moci

Kdo má navrch a kdo je pouhým služebníkem příběhu? Nová inscenace Dejvického divadla Služebnictvo odhaluje, jak funguje manipulace a moc – v životě i na jevišti. Soubor rozvíjí mezinárodní spolupráci, autorem i režisérem hry je irský dramatik Wayne Jordan.
3. 4. 2026

„Vyřešil jsem ho.“ Klempíř odvolal Baxu ze správní rady Pražského jara

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) ve čtvrtek odvolal svého předchůdce ve funkci Martina Baxu (ODS) ze správní rady Pražského jara, kterou dosud Baxa vedl jako její předseda. Vyřešil jsem ho, napsal Klempíř o Baxovi na sociální síti X. Baxa chce dál bojovat za svobodnou a nezávislou kulturu, uvedl bývalý ministr kultury na stejné síti. Do sporu se předtím dostali kvůli rozdělování dotací na filmy. Klempířův krok kritizují zástupci opozice.
2. 4. 2026Aktualizováno2. 4. 2026

Neckář znovu vydal píseň nazpívanou po invazi 1968

Václav Neckář se po téměř šedesáti letech vrátil ke skladbě, kterou nazpíval krátce po invazi v roce 1968. Jmenovala se Píseň pro mne a hudbu k ní složil zpěvákův bratr Jan. K posluchačům se tehdy dostala pouze jednou. V nové podobě s původním vokálem ji doprovází videoklip, který kombinuje archivní a současné záběry.
2. 4. 2026

VideoFilmové premiéry: Svatební drama, boje na Ukrajině i Život Briana

Do kin vstupují úplné novinky i osvědčená klasika. V artové černé komedii Drama hrají hollywoodské hvězdy Zendaya a Robert Pattinson snoubence, které těsně před svatbou zaskočí tajemství. Super Mario galaktický film vrací na plátna animovaného instalatéra původně z videohry. Ve snímku 2000 metrů do Andrijivky sleduje oscarový dokumentarista boj o strategicky významnou vesnici. A v kinech opět pobaví parodický příběh o Kristovi Život Briana od skupiny Monty Python i komedie „pro pamětníky“ Cesta do hlubin študákovy duše.
2. 4. 2026

Výstavní připomínka Adrieny Šimotové začíná Rozhraním

Filozofující malířka a básnířka Adriena Šimotová se narodila před sto lety. Průřez její tvorbou představuje výstava Rozhraní v Galerii Benedikta Rejta v Lounech. Jedná se o první ze tří výstav, které se k tomuto výročí letos chystají.
2. 4. 2026

Vybraná státní muzea a galerie budou první neděli v měsíci zdarma, oznámil Klempíř

Stálé expozice Národní galerie Praha, Moravské galerie v Brně nebo Muzea umění Olomouc, které jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury, budou první neděli v měsíci přístupné zdarma. Opatření platí od dubna, poprvé se tedy má týkat nadcházející neděle 5. dubna. Na síti X to ve středu oznámil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). Moravská galerie však už skoro 13 let umožňuje prohlídku stálých expozic zdarma, respektive za dobrovolné vstupné.
1. 4. 2026Aktualizováno1. 4. 2026

Svatba v divadle ABC se příliš nevyvedla

Pražské Divadlo ABC v české premiéře uvádí hořkou komedii ze současné Anglie Než hvězdy zapadnou. Odehrává se během svatebního dne, kdy najevo vyjdou věci, které měly zůstat nevyřčené.
1. 4. 2026
Načítání...