Pražský hrad, struktura, medúza, postava a sochařské dláto

Praha – Pražský hrad nabízí návštěvníkům od 12. do 16. října první ročník sochařského sympozia. Na Střelnici u Míčovny Pražského hradu mají návštěvníci možnost v době od 10.00 do 18.00 hodin vidět při práci tři týmy mladých kameníků a kamenosochařů, kteří zde dokončují díla na témata Struktura, Medúza a Postava. Mladí kameníci a kamenosochaři pracují se sliveneckým mramorem, kamenem, který má v architektuře Pražského hradu tradici a důležité postavení. Cílem sympozií je vytvořit mezi mladými kameníky zájem o Pražský hrad a získat je k pozdější spolupráci při konzervaci a restaurování jeho rozsáhlých kamenických a sochařských památek.

„Sympozium je míněno jako obohacení kulturního programu Pražského hradu. Vychází to tak trochu z historické tradice, protože prakticky od 10. století kameníci často přímo v areálu Pražského hradu kámen opracovávali. Pokud se týká témat, komise vybírala z devíti předložených návrhů a tyto tři – Struktura, Medúza a Postava, se jí zdály nejlepší,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 Petr Chotěbor z odboru památkové péče KPR.

„Účast na takovém sympoziu je prestižní, myslím, že nikdo by neodmítl. Když mi byla nabídnuta možnost zde být, neváhal jsem ani minutu. Už jenom ta atraktivita prostředí, nádech historie, navíc tady vznikne pod našima rukama dílo, které se postaví vedle těch všech historicky známých, hodnotných a starobylých památek, to je k nezaplacení,“ řekl ke své účasti absolvent SPŠ Kamenické a sochařské v Hořicích Pavel Moravec.

Nahrávám video
Reportáž Petra Koubka
Zdroj: ČT24

Dokončená díla v pátek 16. října 2009 vyhodnotí odborná komise; nejlepší dílo se může stát součástí trvalé výzdoby Pražského hradu. Vystavena však budou všechna díla, a to v arkádách pod zahradou Na Baště po dobu jednoho roku do konání dalšího ročníku sympozia.

Sympozium pořádá Správa Pražského hradu ve spolupráci s Odborem památkové péče Kanceláře prezidenta republiky, Střední průmyslovou školou kamenickou a sochařskou v Hořicích a firmami spolupracujícími s Pražským hradem v oblasti dodávek kamene nebo kamenických prací. Nad sympoziem převzala záštitu manželka prezidenta republiky, paní Livia Klausová. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Sestra v akci má i v plzeňském muzikálu energie dost

Jako druhé v Česku uvádí plzeňské Divadlo J. K. Tyla muzikál Sestra v akci. V hlavní roli temperamentní zpěvačky, která převrátí poklidný klášterní život vzhůru nohama, se střídají členky muzikálového souboru Charlotte Režná a Eva Staškovičová. Příběh je známý z amerického filmu s herečkou Whoopi Goldbergovou.
před 11 hhodinami

Internet řeší, jestli má Jim Carrey „klon“

Organizátoři francouzských filmových cen César musí vysvětlovat, že Jim Carrey není „klon“. Spekulace o náhradníkovi se objevily záhy poté, co kanadsko-americký herec převzal v Paříži čestné ocenění. Jeho vzezření se přitom odlišovalo od jeho běžné image. Problém s falešným versus pravým Jimem Carreym se už před jedenácti lety řešil i na cenách Český lev.
před 12 hhodinami

Rijksmuseum „vrátilo“ Rembrandtovi obraz

Odborníci z amsterdamského Rijksmusea potvrdili pravost Rembrandtova obrazu. Malba s biblickým motivem byla napřed nizozemskému mistrovi připisována, před více než půlstoletím byla ale z jeho tvorby vyřazena.
před 16 hhodinami

Když se hmota stává průhlednou na výstavě antroposofistů

Galerie výtvarných umění v Chebu připravila výstavu Pražská antroposofická moderna 1907–1953. Samotná instalace stejně jako opulentní monografie jsou objevné. Ne že by nebyl dostatek informací o antroposofii jako takové, ovšem až tolik se neví o výtvarných projevech antroposofistů, a navíc v Praze. A to nejen o těch před válkou, ale i za nacistické okupace a po komunistickém převratu.
před 16 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali zahraniční vysílání Českého rozhlasu

Před devadesáti lety začalo zahraniční vysílání Českého rozhlasu. Výročí si Český rozhlas připomíná speciální výstavou v galerii Vinohradská 12 a také dokumentárním seriálem Praha volá svět. O budoucnosti zahraničního vysílání se však nyní diskutuje na politické úrovni. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) navrhuje snížení jeho rozpočtu téměř o čtvrtinu. V Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou se tématu věnovali generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral a vedoucí německé redakce v Radio Prague International Till Janzer.
před 18 hhodinami

Divadlo v Dlouhé mluví o Vegetariánce

Na jevišti ožívá román jihokorejské spisovatelky Han Kang, před dvěma lety oceněné Nobelovou cenou. Inscenaci Vegetariánka o vzpouře proti konvencím připravilo pražské Divadlo v Dlouhé.
2. 3. 2026

Tata Bojs vydali album V původním snění

Kapela Tata Bojs vydává svou jedenáctou studiovou desku. Album V původním snění je hudební směsí rokenrolu, taneční energie i balad.
2. 3. 2026

VideoŠkrty v kultuře vyvolaly rozruch. Umělci se obávají o budoucnost institucí

Vláda Andreje Babiše (ANO) letos snižuje rozpočet ministerstvu kultury oproti loňsku o dvanáct procent. Umělci, divadelníci i třeba lidé na literární scéně se tak obávají o osud svých institucí. Týká se to například i literárního časopisu Host, který se spoléhá na veřejné zdroje – podporuje ho město Brno, ale třeba i ministerstvo kultury. „Čtyřicet procent už je opravdu hodně. Už myslím, že byste musel uvažovat o zrušení úvazků, že se časopis bude tisknout na horší papír, nebo vydáte méně čísel ročně,“ uvedl šéfredaktor časopisu Host Jan Němec. Šéf resortu kultury Oto Klempíř (za Motoristy) zprávy o čtyřicetiprocentním škrtu označil za dezinformace. V příštích dnech chce ministerstvo s profesními asociacemi o škrtech v rozpočtu jednat.
1. 3. 2026
Načítání...