Policie objevila vzácnou knihu, která nikomu neschází

U zloděje na Prostějovsku našli policisté vzácný, přes tři sta let starý tisk Sacra Biblia z Norimberku. Ke knize se ovšem nikdo nehlásí, což je jinak výjimečná situace. Databáze památek, které by majitelé zpátky chtěli, je totiž objemná a momentálně čítá kolem 20 tisíc položek.

Hodnota nalezené knihy byla vyčíslena zhruba na deset tisíc korun. Zatímco její zloděj je známý, majitel se hledá.

Detaily knihy tak policisté ani popsat nemohou. „Je to z toho důvodu, že případný majitel, který se přihlásí k vlastnictví této knihy, bude muset nějakým způsobem prokázat, že majitelem opravdu je,“ přiblížil mluvčí policie v Prostějově František Kořínek.

Události ČT: 300 let stará kniha hledá majitele (zdroj: ČT24)

Po majiteli se bude pátrat půl roku. Pokud se po tuto dobu o knihu nikdo nepřihlásí, propadne státu.

S případy, kdy se nedaří najít majitele vzácné památky, se policisté téměř nesetkávají. Především evidují památky ukradené z tuzemských kostelů. V policejních databázích jich je na dvacet tisíc.

Hledané předměty se objevují na aukcích

Nejčastěji se památky podaří najít na aukcích německých nebo rakouských starožitníků. Poté předměty putují do Česka a po nezbytně nutnou dobu zůstávají v depozitáři například Národního muzea. Proces navrácení památky původnímu majiteli ale může trvat i několik let.

Beránek Boží z kostela v Dolním Hanychově
Zdroj: ČT24

Naposledy se podařilo vypátrat sochu beránka Božího, který z kostela v Dolním Hanychově zmizel v roce 1997. Než se mohla soška do kostela vrátit, uplynul od jejího nálezu víc než jeden rok.