Oscarové napětí vzrůstá

Los Angeles – Akademie filmového umění a věd USA zveřejnila nominace na Oscara. Při jejich vyhlášení se potvrdilo, že horkými favority byli filmy i umělci, kteří získali další z prestižních filmových ocenění Zlatý glóbus, jež uděluje Hollywoodská asociace zahraničního tisku. Toto ocenění se vyhlašuje koncem ledna a je bráno jako předzvěst vítězů oscarového klání. Zlaté sošky se letos budou udělovat potřiaosmdesáté, bez české účasti. Českou akademií byl letos do boje o Oscary vyslán snímek Jana Hřebejka Kawasakiho růže, který se ovšem do užšího výběru nepropracoval.

Oproti předchozím letům jsou prakticky všechny snímky ucházející se o titul nejlepší film kasovními trháky. Nejvíc nominací na prestižní filmové ocenění Oscar získal britsko-australský snímek The King's Speech (Králova řeč) režiséra Toma Hoopera. Obdržel dvanáct nominací včetně královské kategorie nejlepší film. V závěsu za ním zůstal americký westernový remake Opravdová kuráž (deset nominací). Po osmi nominacích získaly americké snímky Počátek a The Social Network. Výsledek je u The Social Network překvapující, protože se očekával těsný souboj s historickým filmem The King's Speech.

Získat čtyři kilogramy těžkého a 35 centimetrů vysokého Oscara v kategorii herec v hlavní roli mohou například Colin Firth (The King's Speech), Jeff Bridges (Opravdová kuráž) nebo Jesse Eisenberg (The Social Network). O titul herečka v hlavní roli svedou souboj Natalie Portmanová (Černá labuť), Annette Beningová (Děcka jsou v pohodě) či Nicole Kidmanová (Rabbit Hole - Králičí díra).

Z režisérů se o uznávanou sošku utkají mimo jiné David Fincher (The Social Network) s Hooperem nebo bratry Coenovými. Do oscarového klání letos nezasáhla žádná režisérka, v loňském ročníku byla vůbec první ženskou držitelkou Oscara za režii vyhlášena Kathryn Bigelowová (Smrt čeká všude).

Do boje o nejlepší animovaný film vstoupila americká dvojice Jak vycvičit draka a Toy Story 3: Příběh hraček, naději má i britsko-francouzský Iluzionista. Z neanglicky mluvených snímků má šanci například dánský film Lepší svět, který minulý týden získal jako nejlepší zahraniční snímek prestižní ocenění Zlatý glóbus. Český film Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka do letošního oscarového klání nevstoupil, byl již dříve z užšího výběru vyřazen.

Hlavní pozornost oskarového klání je sice upřena především na hrané filmy. Zajímavá témata se ale objevují i mezi dokumentárními snímky - třeba reflexe finanční krize, válka v Afganistánu nebo příběh nepolapitelného pouličního umělce Banksyho. Jako autor snímku s názvem Exit through the Gift Shop je uveden sám Banksy. (Přehled všech nominací najdete v příloze.)

Ceny se budou předávat v neděli 27. února. O uvádění ceremonie v Kodak Theatre v Los Angeles se postarají herci James Franco a Anne Hathawayová.

Z historie filmové ceny Oscar:

První předání ceny se konalo 16. května 1929 a byly oceněny výjimečné kvality filmů z let 1927 a 1928. Předávání proběhlo jako banket za účasti asi 250 lidí. Členové Akademie měli vstup zdarma, ostatní si museli zakoupit vstupenku v ceně 5 dolarů; zájem médií byl v prvním ročníku minimální, již příští rok se však vysílal přímý rozhlasový přenos. Výsledky dostaly noviny pro svá vydání v 11 hodin večer. V roce 1940 se však stalo, že Los Angeles Times vydaly seznam vítězů ve svém vydání v 8:45, ještě před zahájením ceremoniálu. V příštím roce pak byla zavedena metoda zapečetěných obálek, otevíraných až v průběhu slavnostního předávání. Až do roku 1942 probíhalo předávání ve formě banketu, od té doby se ocenění udělují na slavnostním večeru pořádaném v divadle. Tento večer je pouze pro zvané hosty, vstupenky nejsou ve volném prodeji.

První televizní přenos předávání cen proběhl v roce 1953, v roce 1966 byl poprvé vysílán barevně. Pouze třikrát se v historii ceny stalo, že byl plánovaný večer odložen: v roce 1938 bylo předávání posunuto o týden kvůli ničivým záplavám, které postihly Los Angeles; v roce 1968 byla slavnost posunuta z 8. na 10. dubna jako výraz úcty k Martinu Lutheru Kingovi, který byl o několik dní dříve zavražděn a jehož pohřeb se měl 8. dubna konat; v roce 1981 pak bylo udílení posunuto o 24 hodin kvůli pokusu o atentát na tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana.

Vydáno pod