Noc kostelů zbavuje ostychu

Praha - Netradiční a tajemný zážitek slibují na tento pátek organizátoři druhého ročníku Noci kostelů. Během ní se široké veřejnosti otevřou křesťanské chrámy a modlitebny po celém Česku a zvát budou k návštěvě i běžně nepřístupných míst, na kulturní program i na mši. Noci kostelů se zúčastní nejméně 921 kostelů po celém Česku, což je dvakrát tolik co loni.

Je to také už víc než v sousedním Rakousku, odkud se myšlenka do Česka dostala a kde ve stejný den kostely budou také vydávat svá svědectví. Akci obě země koordinují společně a letos poprvé se zapojí i několik desítek slovenských církevních stánků. Během noci kostely nabízejí nezávazné přiblížení se a setkání s křesťanstvím, každý si přitom může vybrat míru své blízkosti.

Organizátor noci v Praze Miloš Szabo na základě loňského zájmu odhadl, že by událost mohla po Čechách a na Moravě do kostelů přilákat tentokrát jeden až dva miliony lidí. Tajemství kůrů, sákristií, krypt, modliteben a dalších prostor odhalí 12 církví sdružených nebo přidružených v Ekumenické radě církví ČR.

Reportáž Ivy Němcové (zdroj: ČT24)

"Můžeme vstoupit…

… do prostorů, které formovaly naše náboženské, kulturní i společenské dějiny. V mnohých se utvářely naše národní dějiny." /pražský arcibiskup Dominik Duka/

„Akce se v takto velkém měřítku koná již podruhé. Cílem noci kostelů není konat nějaké noční bohoslužby, případně nějaké přesvědčovací akce, ale otevřít tyto prostory, které obvykle navštěvují věřící, i pro ty obyčejné lidi, kteří třeba mají určitý ostych nebo respekt před tímto prostorem a do kostela by normálně nevstoupili,“ podotkl Szabo.

Programy Noci kostelů, které zahrnují koncerty, zpěvy, komentované prohlídky, meditace, budou zdarma. Oficiální začátek všude po zemi oznámí zvony v 18:00, doprovázeny budou modlitbou za Noc kostelů.

Více informací o programu lze nalézt a svůj vlastní plán si zájemci mohou vytvořit na stránkách akce