Na Helfštýně představí díla mistrů kovářů z Hefaistonu

Hrad Helfštýn na Přerovsku chystá velkou sezonní výstavu zasvěcenou největšímu evropskému setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Výstava Héfaistovy vavříny se otevře 14. dubna, exponáty budou pocházet přímo ze sbírek hradu Helfštýn. Kováři je vytvořili během několika uplynulých ročníků Hefaistonu.

Výstava na Helfštýnu nabídne desítky komorních uměleckořemeslných artefaktů od předních českých i zahraničních kovářů a sochařů. Jedná se hlavně o díla, která ocenila mezinárodní porota Hefaistonu v kategorii Demonstrované práce. 

Expozice má být zaměřena na drobné kované plastiky, které umělci na Helfštýně vytvořili během soutěže v posledních deseti letech. „Tato kategorie bývá samostatně hodnocena mezinárodní porotou. Protože takto oceněná díla ještě nebyla v úplnosti prezentována veřejnosti, vznikl ucelený výběr těch nejvýše hodnocených prací,“ řekl kastelán hradu Helfštýn Jan Lauro.

Abstraktní sochy i fotografie

Výstava nabídne figurální práce, abstraktní sochy i díla, která jsou pojatá jako závěsné obrazy. „Mezi nejčastěji se opakující jména vystavujících kovářů se zařadila například dílna rodiny Stawaritschů, autorské duo Tomáš Gala a Libor Hajduček, kováři z Milostovic – Jan Balner, Jan Braunš, Ondřej Géla a Stanislav Holík nebo dvojice Jiří Němec s Jiřím Hausnerem,“ dodal Lauro.

Lidé si na Helfštýně budou moci prohlédnout i fotografie Muzea Komenského v Přerově. Na snímcích jsou jednotlivé ročníky Hefaistonu a mistry černého řemesla zachycují při výrobě uměleckých děl. 

Hefaiston táhne

Akce Hefaiston na hradě Helfštýn patří mezi nejoblíbenější akce na Přerovsku i v celém Olomouckém kraji. Na přehlídku každoročně zamíří kolem deseti tisíc návštěvníků. Na Helfštýně proběhl Hefaiston poprvé v roce 1982.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Restaurování hrobek v egyptském Luxoru odhalilo malby z 18. dynastie

Po dokončení restaurátorských prací v hrobce Samuta v nekropoli El Chocha na západním břehu Nilu v Luxoru se znovu objevilo několik staroegyptských maleb. Fresky na stěnách komplexu zachycují výjevy z každodenního života, pohřebních rituálů i náboženské motivy egyptské civilizace z doby před zhruba 3500 lety.
před 22 hhodinami

Není žádný dobrý postoj, říká expertka k politice na kulturních akcích

Ačkoliv se Eurovize snaží prezentovat především jako soutěž písňová, jsou na ní přítomná i politická témata a aktuální ročník není výjimkou. „Určitě apolitická není,“ míní politoložka Šárka Cabadová Waisová ze Západočeské univerzity v Plzni. O propojení politiky s Eurovizí, ale také s bienále v Benátkách mluvila ve Studiu 6 s Pavlem Navrátilem.
před 23 hhodinami

Festival muzejních nocí začíná ve Znojmě, poslední „zhasne“ Praha

Přes šest set padesát nejen muzejních institucí po celé zemi se zapojilo do letošního Festivalu muzejních nocí. Akce umožňuje nahlédnout do expozic, výstav a dalších prostor netradičně i po zavíracích hodinách. Celostátní zahájení hostí 15. května Znojmo, oficiálně letošní program uzavře o necelý měsíc později Praha. Zahájení akce je spojeno s vyhlášením výsledků národní soutěže muzeí Gloria musealis.
včera v 12:52

VideoFilmové premiéry: Farma zvířat, Iron Maiden nebo návrat Top Gunu

Co nám zbylo z lásky je název islandského filmu a také otázka pro rodinu ve zdánlivě všedním příběhu. Farma zvířat dostává na plátna animované zpracování slavného románu. Animované je i francouzské dobrodružství Malá Amélie o poznání a dětské zvídavosti. Do kin se vrací kultovní film o amerických stíhacích pilotech: Top Gun. A dokument Iron Maiden: Burning Ambition rekapituluje půlstoletou historii heavymetalové kapely.
včera v 10:13

Nepodceňujte Connie, ukáže další knižní pokračování Kmotra

Osudy fiktivní mafiánské rodiny Corleonů se dočkají dalšího knižního pokračování. Nejnovější kapitolu k sáze Kmotr připíše americká spisovatelka Adriana Trigianiová. Román pod názvem Connie má vyjít příští rok na podzim a příběh se bude poprvé soustředit na ženskou hrdinku.
včera v 07:00

Daniel Žižka postoupil s písní Crossroads do finále Eurovize

Český zpěvák Daniel Žižka postoupil do finále 70. ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Ve druhém semifinále, jež se konalo ve čtvrtek večer, zaujal porotu i mezinárodní diváky svou písní Crossroads. Do sobotního finále se probojoval se zástupci dalších devíti zemí, zatímco dalších pět soutěž opustilo.
14. 5. 2026Aktualizováno14. 5. 2026

Policie ukázala záznam útěku zloděje lebky svaté Zdislavy

Policie ve čtvrtek zveřejnila záznam z kamery, který zachycuje útěk pachatele po úterní krádeži lebky sv. Zdislavy z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku. Relikvii nevyčíslitelné historické hodnoty chce policie zařadit do celosvětové databáze odcizených předmětů.
14. 5. 2026

Eurovize znovu „objevuje“ národní jazyky

Posledních dvacet let je Eurovize spojována především s písněmi v angličtině. Ne vždy tomu tak ale bylo. Soutěž stojí na reprezentaci různých kultur a hudebních tradic evropských zemí, a zpočátku proto všechny zúčastněné státy vystupovaly ve svých národních jazycích. O tom, jak se jazyková „krajina“ na Eurovizi v průběhu desetiletí měnila, napsal pro kulturní projekt Artillery novinář Suspilne Culture Vinston Von.
14. 5. 2026
Načítání...