Jiřina Bohdalová končí s divadlem

Nahrávám video

Jiřina Bohdalová ukončila své působení v divadle. Na sociálních sítích to uvedl herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Dvaadevadesátiletá herečka tak podle něj učinila na doporučení svého kardiologa. Bohdalová Na Jezerce v poslední době účinkovala ve hře Gin Game s Milanem Kňažkem.

Hrušínský na Facebooku napsal, že Bohdalovou tento týden navštívil „u příležitosti ukončení její divadelní kariéry“. „Nebylo to ani trochu smutné loučení, ale naopak celé odpoledne jsme se prosmáli při vzpomínkách na osmnáct let naší divadelní spolupráce,“ popsal setkání s herečkou. Na Jezerce hrála od roku 2005. „Teď na doporučení primáře Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce s aktivním hraním v divadle končí,“ uvedl Hrušínský.

Poslední divadelní rolí Jiřiny Bohdalové tak zůstává ta, kterou ztvárnila právě Na Jezerce ve hře Gin Game. Na jevišti se poprvé potkala s Milanem Kňažkem. Jako opuštěná důchodkyně se s ním v domově seniorů pouští do karetní hry, ve které jako by šlo o život.

S kamerou se neloučí

„Jiřino, přeji hodně zdraví a ještě mnoho skvělých rolí ve filmu nebo v televizi. Vím, že je divadlo nesrovnatelně náročnější. Proto tohle rozhodnutí plně chápu,“ dodal Hrušínský.

Před filmovou kamerou Bohdalová v hraní zatím pokračuje. Letos v létě natáčela s režisérem Jiřím Strachem. Drama s prozatímním názvem Svatá jí k devadesátým narozeninám napsal Marek Epstein. Ztvárnila roli spisovatelky, která se ve svých knihách vrací ke své zkušenosti vězeňkyně pracovně-výchovných táborů v Sovětském svazu. Premiéru by měl mít film příští rok, pravděpodobně na hereččiny narozeniny 3. května.

Začínala s Werichem

Na divadle Bohdalová začínala po boku Jana Wericha v Divadle ABC, od roku 1967 až do konce devadesátých let působila v Divadle na Vinohradech. Svůj talent ale uplatnila zejména ve filmu a v televizi, například v komediích Dáma na kolejích, Ženy v ofsajdu či Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Její životní rolí je zřejmě part v kdysi trezorovém snímku Karla Kachyni Ucho.

Úspěch jí přineslo i účinkování v Televarieté. Její hlas znají generace dětí z vyprávění Příběhů ovčí babičky, Křemílka a Vochomůrky, Broučků či večerníčku Rákosníček a hvězdy. Hrála i v seriálech: pro děti o Panu Tau, pro dospělé v F. L. Věkovi či v Chalupářích. Také ve čtyřdílném filmu Přítelkyně z domu smutku režiséra Hynka Bočana.

Bohdalová je držitelkou dvou Českých lvů, a to za roli v pohádce Nesmrtelná teta a ztvárnění oligofreničky Fany ve stejnojmenném snímku. Získala rovněž divadelní cenu Thálie, ovšem ne za výkon na jevišti, ale za celoživotní mistrovství.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

VideoJazzový Vivaldi v Obecním domě. Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble

Poprvé v Praze vystupuje Janoska Ensemble. Slovenské kvarteto ve Smetanově síni Obecního domu v úterý zahraje Čtvero ročních dob italského skladatele Antonia Vivaldiho. Klasickou hudbu propojují s jazzovými prvky a především s improvizací. Koncert je prvním z pražské odnože festivalu Viva Musica. Ten na Slovensku v roce 2005 založil Matej Drlička, bývalý generální ředitel Slovenského národního divadla.
před 12 mminutami

Centrum Prahy je památkovou rezervací už 55 let

Před pětapadesáti lety, 21. července 1971, se historické jádro Prahy stalo městskou památkovou rezervací. Šlo o klíčové rozhodnutí tehdejší vlády, které sice zachránilo stovky unikátních budov před demolicí, zároveň ale přineslo také výzvu, jak skloubit ochranu památek s moderním životem ve městě.
před 3 hhodinami

VideoSuzanne Vega v Praze prošla čtyři dekády své tvorby. Na pódiu se dnes cítí svobodněji

Americká písničkářka Suzanne Vega představila v Praze skladby ze čtyř desetiletí své kariéry i nejnovější album Flying with Angels. Jeho název ji napadl ve snu a nejprve podle něj napsala píseň. Jako zkušenější interpretka se podle svých slov cítí sebevědoměji, na pódiu se více pohybuje a vyjadřuje se způsoby, na které byla před čtyřiceti lety příliš citlivá. Rozhovor se zpěvačkou vedla Alžběta Stančáková.
včera v 08:01

Zemřela oscarová herečka Frickerová, proslavila se i rolí v Sám doma 2

V Dublinu ve čtvrtek večer po vleklých zdravotních problémech zemřela v 81 letech irská oscarová herečka Brenda Frickerová, napsala agentura AP. Čeští diváci ji znají například jako holubí ženu ze snímku Sám doma 2: Ztracen v New Yorku.
17. 7. 2026

Odysseus od Nolana vplouvá do českých kin

Odyssea, desetiletá cesta zachycená v celovečerním filmu, jde do kin. Očekávaná adaptace antického eposu v podání americko-britského režiséra Christophera Nolana si odbyla tuzemskou premiéru.
16. 7. 2026

Začal festival Masters of Rock. Tahákem prvního dne je kapela Helloween

Návštěvníkům ve čtvrtek otevřel brány festival Masters of Rock – jedna z největších hudebních akcí zaměřených na rockovou a metalovou hudbu v Evropě. Festival ve Vizovicích na Zlínsku potrvá čtyři dny a pořadatelé očekávají na dvacet tisíc fanoušků z celého světa. Hlavní hvězdou úvodního dne je německá kapela Helloween.
16. 7. 2026

Připravte se na rozmary počasí, vyzývají organizátoři návštěvníky Colours

V ostravských Dolních Vítkovicích začal mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava. Brány areálu se návštěvníkům otevřely v poledne. Během čtyř dnů festival nabídne vystoupení 110 interpretů. Přípravy mírně zkomplikoval déšť a proměnlivé počasí má podle předpovědi pokračovat po celou dobu festivalu. Organizátoři proto vyzývají návštěvníky, aby se připravili na jeho rozmary.
15. 7. 2026Aktualizováno15. 7. 2026

Po Číně se i Hollywood zajímá o mikrodramata. Minutové seriály pro mobily

Filmový večer dvou párů naruší hacker a každého ze čtveřice nutí vyzradit jeho nejtemnější tajemství. Seriál Screen Time vznikl pro TikTok a jen během prvního týdne zaznamenal sedmdesát pět milionů zhlédnutí. Je dokladem, že i hollywoodské produkce si všimly potenciálu takzvaných mikrodramat, která už mají své nadšené diváky i zavedené tvůrce v Číně.
15. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.