Grand designérem roku Koldová a Yeffet

Praha - Hlavní cenu v soutěži Czech Grand Design 2012 a titul Grand designér roku získali Lucie Koldová a Dan Yeffet. Zvítězili také v kategorii Designér roku. Ocenění pro nejlepší tuzemské designéry, výrobce a obchody minulého roku se dnes předávala ve Stavovském divadle v Praze. Do Síně slávy českého designu vstoupil, jak organizátoři oznámili už dříve, výtvarník Zdeněk Ziegler.

Vítězové v jednotlivých kategoriích dostali cenu v podobě zlaté špejle s cukrovou vatou - navrhli ji šperkaři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, kteří zvítězili loni. Podoba ceny podle nich vyjadřuje sladký, opojný pocit spojený s oceněním.
   
Ceny laureátům předávali například architekti Josef Pleskot nebo Eva Jiřičná, filmový režisér David Ondříček, kardiochirurg Jan Pirk nebo umělec František Skála. Na dotaz moderátora, za má sám rád design, Skála uvedl, že má rád krásné, ručně vyrobené věci z doby, kdy se tomu ještě neříkalo design. „A nesnáším svět designu,“ dodal, za což sklidil od představitelů tohoto světa potlesk. 

Vítězové Czech Grand Design (zdroj: ČT24)

Lucii Koldovou a Dana Yeffeta porota ocenila za několik výrobků - za kolekci svítidel Shadows pro firmu Brokis, lavičky Urban Islands (mmcité), zrcadla Iconic Mirror a Private Mirror (La Chance) a lampu Versa (Křehký). Koldová už v soutěži Czech Grand Design bodovala, v roce 2009 se stala Objevem roku, na titul Designér roku byla nominována včetně letoška třikrát. 
   
Koldová vystudovala VŠUP v ateliéru vedeném dvojicí Jan Němeček - Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj. Navrhuje nábytek a svítidla, ale také šperky. Své projekty představila ve Vídni, Miláně, Paříži, Londýně i v Tokiu. Pracovala ve studiu renomovaného izraelského designéra Arika Levyho ve Francii.

Módním designérem roku se podruhé v krátké historii cen stala Hana Zárubová, tentokrát za kolekci Panto.No; autorka byla kromě dvou vítězství v této kategorii ještě dvakrát v užších nominacích. Edici Panto.No představila na loňském Designbloku, kde za ni získala jednu z cen. Základem střihů jsou čtverce a kola, všechny modely, u kterých geometrie převládá i ve výsledné podobě, jsou v barvě černé, bílé nebo v různých odstínech šedi a namísto šití autorka použila technologii lepení švů. 
   
V kategorii šperku zvítězili se značkou Blueberries šperkařka Markéta Richterová a designér Zbyněk Krulich. Soutěžili s kolekcí 3D tištěných šperků. Titul Grafický designér roku má tým Okolo za grafické pojetí výstavy v krabici Light Sculptures. Fotografem roku se stala Bet Orten za série fotografií pro časopis Elle, pro módní blog FashionBook.cz a kolekci fotografií na záchranu lázní Kyselka. 
   
Obchodem roku je firma Ton za otevření své nové prodejny na Karlově náměstí a Výrobcem roku firma mmcitéza kolekci městského mobiliáře Urban Islands a lavičky pro seniory a odpadkové koše Nanuk (David Karásek, Radek Hegmon). Titul Objev roku si odnesl Daniel Gonzalez za litinové nádobí Jumbo.

Události o cenách Czech Grand Design (zdroj: ČT24)
Vydáno pod