Divadla budou protestovat

Plzeň - Divadla po celé republice chystají protest proti tomu, jak málo je stát podporuje. Akci připravuje Asociace profesionálních divadel ČR, která sdružuje tři desítky českých scén, a měla by se uskutečnit po prázdninách. Konkrétní postup i forma veřejného vystoupení bude známa v květnu, jedním ze způsobů budou happeningy v Praze i v Plzni. Novinářům to dnes řekl ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian, předseda asociace.

„My jako ředitelé těchto divadel od Českého Těšína až po Cheb jsme už velmi otráveni ze situace, kdy stát z hlediska živého umění umisťuje prakticky 90 procent a více svých dotací na území hlavního města Prahy,“ uvedl. Podle Buriana tu už 22 let přetrvává stále stejná situace, kdy byla sice městská divadla zřízena s příslibem, že budou kofinancována z regionu a státem, to se ale neděje.

„My se prostě hodláme ozvat a dát najevo, že národní divadlo české jsou všechna česká divadla a nejenom jedno. Vedeme velmi intenzivní jednání. Nikoliv, že se má nominálně zvýšit rozpočet ministerstva kultury, ale že je třeba se podívat také na strukturu a hodláme po prázdninách velmi výrazně veřejně vystoupit,“ dodal. Podle Buriana chodí do divadel sdružených v asociaci zhruba tři čtvrtiny českých návštěvníků z celé ČR.

  • Oznámení divákům autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Západočeské divadlo v Chebu zdroj: Západočeské divadlo v Chebu

„Já tomu velmi rozumím. Co se týká ministerstva kultury, tak má ve svém rozpočtu minimální peníze, které distribuuje regionálním divadlům. Ty přitom mají regionální a i nadregionální význam,“ řekl senátor a šéf Divadla Na Fidlovačce Tomáš Töpfer.

Podle něj se v ČR dává na kulturu poměrně dost peněz, otázka ale je, jak jsou distribuovány. „A o to těm divadlům jde a tomu rozumím. Od státu z pražských divadel dostává jen Národní divadlo, všechna ostatní jsou buď soukromá a mají grant nebo jsou to příspěvkové organizace města,“ dodal. Podle Töpfera se tak stát de facto vůbec nestará o diváky ani o divadla v celé republice, vše tak je převážně na bedrech měst. „Nějaké granty samozřejmě ministerstvo má, ale jestliže přidá na operu v regionu milion korun, tak je to jako byste důchodcům přidali dvacet Kč měsíčně,“ dodal.

  • Hlediště Divadla Na Fidlovačce zdroj: ČT24
  • Ze zkoušky hry Václava Havla Vernisáž v Městském divadle Mladá Boleslav zdroj: ČT24

„Ve financování přetrvává pohled státu, že ministerstvo kultury má na starost vlastní příspěvkové organizace a nemá na starosti diváky ve zbytku republiky. Vidíme to jak na kofinancování stálých divadelních scén, tak koneckonců i na kofinancování projektu Evropského hlavního města kultury,“ dodal Burian. Právě Plzeň bude tímto městem v roce 2015 a zatím řeší problém, kde sehnat peníze na financování projektů navázaných na titul.

Od státu zatím západočeská metropole dostala příslib „jen“ na 100 milionů korun, což je o řád méně, než vydaly z rozpočtu státu kulturní metropole v minulých letech. „Když se toto v roce 2000 odehrávalo v Praze, tak bez jakýchkoliv výběrových řízení ta společnost dostala 200 milionů Kč tuším a vůbec nikdo to neřešil, bylo to úplně normální,“ dodal Burian.