Český stát získal lunetu Karla Škréty za 4,6 milionu korun

Praha - Český stát získal pro Národní galerii v Praze lunetu z cyklu O svatém Václavovi od Karla Škréty za 4,6 milionu korun. Olejomalba nesoucí název Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavu byla v nabídce aukce v pražském Topičově salonu, stát ale využil předkupní právo. NG o jednu z maleb, jež patří k nejkvalitnějším z celého Škrétova cyklu, stála i proto, že významnému baroknímu malíři připravuje na podzim velkou výstavu. Olejomalba pochází z majetku Jiřího Lobkowicze. Podle zákona muselo být dílo jako kulturní památka před prodejem nabídnuto státu, ministerstvo kultury předkupní právo uplatnilo.

Podzimní Škrétova retrospektiva přinese téměř 400 exponátů, které budou vystaveny v Jízdárně Pražského hradu a ve Valdštejnské jízdárně. Výstavě předchází rozsáhlý průzkum Škrétovy tvorby a života. Díky němu se například podařilo dohledat neznámá Škrétova díla nebo poopravit jeho životopisné detaily.

Na pondělní aukci, kterou pořádala společnost 1. Art Consulting, se mohli zájemci účastnit dražby 51 uměleckých předmětů, celková vyvolávací cena činila zhruba 40 milionů korun. Někteří ze sběratelů a zájemců usilovali o díla na místě, jiní „přihazovali“ po telefonu. Několik obrazů se vydražilo za více než milion korun.

Nejdražším obrazem aukce se stala olejomalba Rudolfa Kremličky Tři ženy v lázni, která se vydražila za 5,4 milionu korun. K ceně se ještě připočítává aukční přirážka ve výši 18 procent. Vyvolávací cena přitom byla 2,6 milionu korun.

Druhým nejdražším obrazem aukce se stalo s cenou pět milionů korun dílo Emila Filly Zátiší s ovocem, pohárem a lahví oleje z roku 1925. Vyvolávací cena byla o 200 000 korun nižší. Pětimilionové hranici se přiblížil i obraz Jana Zrzavého Dvůr v Kácově z roku 1940, který zájemce získal za vyvolávací cenu 4,8 milionu korun. Za více než tři miliony korun se pak vydražila olejomalba Františka Kupky L'étang (Rybník) z roku 1905, když vítězný zájemce k vyvolávací ceně 2,7 milionu korun „přihodil“ 350 000 korun.