Za elektřinu si lidé příští rok asi připlatí, míní analytici. Zdražení plynu ale nehrozí

Češi si v příštím roce zřejmě mírně připlatí za elektřinu. Výjimku budou tvořit lidé, kteří si ceny svých produktů dříve zafixovali. Cena plynu by se měnit neměla. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Důvodem možného růstu cen elektřiny pro domácnosti je podle odborníků hlavně růst velkoobchodních cen. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2018 činí nyní 35 eur za megawatthodinu (MWh), což je meziročně o čtvrtinu více.

„V příštím roce by měly domácnosti počítat se zdražením elektřiny, ale nárůst cen by neměl být dramatický. Podle našich očekávání se ceny elektřiny pro koncové odběratele zvýší v řádu jednotek procent,“ řekl ČTK analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.

Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora stoupne v roce 2018 lidem částka ve fakturách za elektřinu o dvě až tři procenta. „Konkurenční boj ale zřejmě obchodníkům neumožní plně promítnout nárůst burzovních cen elektřiny do koncových tarifů pro zákazníky. A to i za cenu poklesu obchodní marže,“ dodal Gavor, který působí také jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE).

Konečné ceny podle innogy porostou, o vyšší ceně mluví i E.ON

Jednotliví dodavatelé zatím případné zdražení příliš komentovat nechtějí, dopad růstu velkoobchodních cen ale připouští. „Čekáme, že obchodníci budou vyšší nákupní ceny promítat do konečných cen a ty v příštím roce porostou. Pro zákazníky je proto nyní správná doba, aby si zafixovali ceny na stávající úrovni,“ uvedl mluvčí innogy Martin Chalupský.

„Pokud má zákazník smlouvu, podle níž fixace ceny končí v dohledné době, tedy do konce roku 2017, musí bohužel očekávat, že cena na další období už bude vyšší,“ potvrdil mluvčí E.ON Vladimír Vácha. O nárůstu cen pro příští rok pak zatím není jednoznačně rozhodnuta Pražská energetika (PRE).

Dva největší alternativní dodavatelé, Bohemia Energy a Centropol Energy, pro příští rok s nárůstem cen elektrické energie spíše nepočítají. „Zdravá konkurence může držet ceny na úrovni roku 2017,“ uvedl manažer nákupu energií společnosti Centropol Milan Velner.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná dodala, že kromě velkoobchodních cen má na cenu vliv mimo jiné také kurz koruny a reakce konkurence. „Cena roste, koruna posiluje, konkurence je silná. To spíš hovoří pro stagnaci cen v roce 2018. V roce 2019 je již pravděpodobné, že k nárůstu cen pro domácnosti dojde,“ dodala.

Velkoobchodní cena plynu se příliš nemění

U plynu je podle analytiků i obchodníků situace jiná. Velkoobchodní cena na Pražské energetické burze se podobně jako před rokem pohybuje kolem 17 eur za MWh, jeho zdražení pro konečné spotřebitele tak podle nich nehrozí.

Některé firmy navíc přicházejí s produkty, se kterými podle nich mohou lidé za plyn ušetřit. Například společnost ČEZ dnes představila nový produkt Plyn na dobu neurčitou. Firma tvrdí, že proti jejímu tříletému tarifu s fixací pomocí něj zákazníci za komoditu ušetří 14 až 20 procent.