Vítkovice Heavy Machinery se nebudou reorganizovat, zřejmě skončí prodejem v konkurzu

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery, která je od 19. března v úpadku, skončí pravděpodobně prodejem v konkurzu. Firma stáhla svůj návrh na povolení reorganizace. Podle insolvenčního správce má společnost v důsledku pandemie koronaviru další existenční problémy a její prodej v konkurzu vidí jako jediné možné řešení.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery má kvůli pandemii koronaviru víc problémů než čekala, návrh na povolení reorganizace proto stáhla.

„Vlivem epidemie se firmě nepodařilo dosáhnout požadovaných ekonomických výsledků. V důsledku toho dlužnice vzala zpět návrh na povolení reorganizace,“ uvedl na schůzi věřitelů krachující společnosti u Krajského soudu v Ostravě insolvenční správce Lukáš Zrůst. 

Reorganizace nemá ani podporu klíčových věřitelů

Mluvčí společnosti Jaroslav Martínek potvrdil, že firma v rámci insolvenčního řízení stáhla návrh na reorganizaci. „Důvody jsou dva. Návrh na reorganizaci nemá podporu klíčových věřitelů. V důsledku koronavirové krize došlo k dalšímu zhoršení stavu hospodaření společnosti,“ řekl. Dodal, že za těchto okolností se i vedení Vítkovice Heavy Machinery domnívá, že konkurz je jediným možným řešením situace firmy.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem oceli a výrobků z ní. V úpadku už jednou skončily, když byla ještě firma součástí strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Během reorganizace ji převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který do firmy vložil peníze a zajistil její financování.

Nyní je většinovým vlastníkem společnosti Strnadův holding CE Power Industries. Insolvenční návrh podalo samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy se ještě prohloubily v souvislosti s koronavirem a opatřeními přijatými proti jeho šíření.

Podle Lukáše Zrůsta se do insolvenčního řízení přihlásilo 163 věřitelů s celkem 173 pohledávkami. Jejich výše přesahuje 1,7 miliardy korun.