Spojené státy si udržely rychlé tempo růstu. Hurikánům navzdory

Ekonomika Spojených států rostla i ve třetím čtvrtletí solidním tempem, přestože ji zasáhly dva silné hurikány Irma a Harvey. Americké ministerstvo obchodu ve svém pátečním rychlém odhadu uvedlo, že hospodářský růst v ročním přepočtu zpomalil pouze na tři procenta z 3,1 procenta ve druhém kvartálu.

Největší světová ekonomika dosáhla minimálně tříprocentního růstu ve dvou čtvrtletích za sebou poprvé za tři roky. Růst ve třetím čtvrtletí navíc překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali na 2,5 procenta.

„Je to příznivá zpráva pro ekonomiku, kterou koncem čtvrtletí zasáhly dva hurikány,“ uvedl analytik John Ryding ze společnosti RDQ Economics. Negativní dopad hurikánů na spotřebitelské výdaje a stavebnictví kompenzoval nižší obchodní deficit a růst podnikových zásob v důsledku očekávaného růstu poptávky.

Růst spotřebitelských výdajů, které se na celkové ekonomické aktivitě ve Spojených státech podílejí více než dvěma třetinami, zpomalil na 2,4 procenta z 3,3 procenta ve druhém čtvrtletí.

Ministerstvo obchodu uvedlo, že celkový dopad hurikánů na hrubý domácí produkt ve třetím čtvrtletí není schopno vyčíslit. Dodalo nicméně, že podle předběžných odhadů škody u fixních aktiv, jako jsou domy či vládní budovy, přesahují 131 miliard dolarů (2,9 bilionu Kč).

Analytici očekávají, že v celém letošním roce dosáhne růst americké ekonomiky zhruba 2,2 procenta proti růstu o 1,5 procenta loni. Příští rok počítají s dalším zrychlením celoročního růstu, a to na 2,4 procenta.

Americký prezident Donald Trump nedávno uvedl, že ekonomika jeho země má na to, aby rostla výrazně více než tři procent. Proto ji chce podpořit výrazným snížením daní a omezením regulace. Díky tomu rostou i americké akcie, rekordy trhá například index Dow Jones (zahrnuje akcie třicítky předních firem), který se v říjnu poprvné historii dostal nad hranici 23 tisíc bodů. 

Vydáno pod