Hurikány Harvey a Irma přišly těsně po sobě, vzájemně se ale nijak neovlivnily

Letošní hurikánová sezona, která se právě přehoupla do své druhé půlky, už přinesla dva nezvykle silné a ničivé hurikány – Harveyho a Irmu, které si vyžádaly více než stovku obětí. Harvey přinesl do Texasu a Louisiany rekordní množství srážek, jež způsobily rozsáhlé záplavy. Irma zase udeřila plnou silou na karibské ostrovy, z nichž je řada nyní prakticky neobyvatelná, a na jihovýchodní pobřeží Floridy.

Video 90’ ČT24 - Ničivá síla hurikánů
video

90’ ČT24 - Ničivá síla hurikánů

Podle odhadu meteorologické služby Accuweather způsobila Irma na území Spojených států škody v hodnotě 100 miliard dolarů. Hurikán Harvey napáchal škody kolem 190 miliard dolarů.

I když přišla Irma jen několik dní po hurikánu Harvey, nebyla mezi oběma cyklonami žádná souvislost. „Mohou se ovlivňovat, ale záleží, jak jsou daleko od sebe. V případě Harveyho a Irmy, kde byla vzdálenost v desítkách tisíc kilometrů, nemůže být o přímém ovlivnění řeč,“ zdůrazňuje meteorolog ČT Michal Žák. Vzájemné ovlivňování hurikánů je podle něj možné při vzdálenostech maximálně stovek kilometrů.

Často zmiňovaná teze, že výskyt hurikánů ovlivňuje globální oteplování, není podle Žáka zcela správná: „Nedá se říct, že jeden konkrétní hurikán je způsoben vyloženě změnou klimatu. Silné hurikány tu byly i v minulosti, kdy o vlivu změny klimatu nemohla být ani řeč. Na druhou stranu ovšem studie zabývající se tropickými cyklonami udávají, že do jisté míry se zvyšuje počet silných a velmi silných cyklon.“ Oteplování tedy nezvyšuje počet cyklon, ale spíše jejich sílu.

To, že se tak krátce po sobě objevily dva mimořádně silné hurikány, podle Žáka neznamená, že zbytek hurikánové sezony už bude klidnější: „Doba do konce sezony je ještě poměrně dlouhá, takže může přinést mnohá překvapení.“

Hurikán Irma
Zdroj: Reuters/NASA/NOAA /Goddard Rapid Response Team

Harvey a Irma se už asi nevrátí 

Tropické bouře se původně pojmenovávaly podle světce, který měl v daný den svátek. Později se přešlo na systém, ve kterém se bouře nazývají jmény podle abecedy. Jméno prvního hurikánu v roce tedy začíná písmenem A.

Původně se dávala jen ženská jména, kvůli genderové vyváženosti se ovšem dnes používají i mužská a pravidelně se s těmi ženskými střídají. Názvy bouří se připravují rok dopředu.

Pokud hurikán nebo cyklon způsobí zvlášť závažné škody na životech a majetku, jeho jméno se už nikdy nesmí použít znovu. Žádný hurikán v budoucnosti by se tedy už neměl nikdy jmenovat Katrina. Podobné tabu je i zhruba u padesátky dalších jmen a s největší pravděpodobností se mezi ně přiřadí i Harvey a Irma.