Soud povolil prodej hutí Pilsen Steel mimo dražbu, jméno kupce zatím nepadlo

Krajský soud v Plzni povolil ve čtvrtek insolvenčnímu správci prodej zkrachovalých plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel mimo dražbu. Kupcem by měla být podle dřívějších informací ČTK německá skupina Max Aicher, která podniká ve výrobě oceli, nemovitostech a ekologii.

Insolvenční správce Jaroslav Brož v pátek jméno kupce nepotvrdil ani nevyvrátil, neposkytl ani informace k prodeji či výši kupní ceny. Podle informací ČTK se nyní prodej finalizuje. Na rozhodnutí soudu upozornil server E15.

„Prodej obchodního závodu bude uskutečněn přímým prodejem nejvyšší nabídce na základě výběrového řízení provedeného insolvenčním správcem,“ uvedla v usnesení soudkyně Jiřina Novotná.

Pilsen Steel je od loňského 16. června v konkurzu. Do insolvenčního řízení, které začalo o tři dny později, se přihlásilo 87 věřitelů, kteří uvedli, že jim podnik dluží 9,4 miliardy korun. Správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy korun včetně pohledávek tří největších věřitelů – bank Vněšekonombank, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky.

Banky se soudí o pohledávky v incidenčních sporech. Podle čtvrtečního usnesení soudu s prodejem Pilsen Steel souhlasily i Vněšekonombanka a VEB Kapital jako zástavní věřitelé.

Bývalé hutě a kovárny Škody Plzeň koupila před 20 lety ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, od roku 2010 vlastnil stoprocentní obchodní podíl firmy ruský podnikatel Igor Šamis.