Šedesát cestovních kanceláří přerušilo podnikání. Další mají potíže s pojištěním

3 minuty
Události: Problémy cestovních kanceláří
Zdroj: ČT24

Krize plně dopadla na cestovní kanceláře. Už šest desítek jich letos přerušilo podnikání a šest úplně skončilo. Aktuální data poskytlo České televizi ministerstvo pro místní rozvoj. Některé kanceláře mají navíc potíže se zaplacením pojistky pro případ úpadku. Bez ní však nemohou fungovat.

Brněnská cestovní kancelář SkyTours prodává zájezdy už 11 let. Klienti s ní jezdí hlavně do rakouských Alp. „Zatím připravujeme podklady pro pojišťovnu a uvidíme, jaká bude jejich reakce,“ říká majitelka Barbora Kubíčková.

Zájem o pobyty je v porovnání s loňskem sice malý, ale pomalu se zvedá. Kubíčková proto věří, že pojistku pro případ úpadku dostane. 

Jsou ale kanceláře, které neuspějí. Pojišťovny jsou nyní přísnější a jejich produkty dražší. V  průměru o desetinu. V některých případech mohou být platby i dvojnásobné. A ne každý na ně má.

„Budou tady subjekty, které skončí, už se tak děje, a v budoucnu dojde i na úpadky,“ zhodnotil situaci generální ředitel ERV pojišťovny Štěpán Landík. 

Loni české cestovní kanceláře utržily skoro 32 miliard korun. Letos to bude podle odhadů devět. Nyní v oboru podniká necelých osm set firem. Jejich asociace odhaduje, že problémy se zaplacením pojistky může mít až každá druhá kancelář, pokud se situace nezmění.

„Šest cestovních kanceláří ukončilo svoji činnost a 60 cestovních kanceláří přerušilo svou činnost. Na druhou stranu jich deset vzniklo,“ uvedla ředitelka odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj Renata Králová. 

A máte platnou pojistnou smlouvu?

Klienti by si tak měli při nákupu zájezdu vždy ověřit, zda kancelář má platnou pojistnou smlouvu. Lidé, kteří převzali jako náhradu za zrušené dovolené vouchery, se obávat nemusejí. Ty jsou pro případ krachu zajištěné.

„Myslím, že kritické období bude srpen a září. To jsou měsíce, kde se ohroženost cestovních kanceláří může projevit nejvíce,“ řekl tajemník Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Nejohroženější jsou ty, které se specializují na oblasti, kam se nesmí cestovat nebo kde je vysoké riziko infekce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na dani z nemovitosti se zatím vybralo 15,5 miliardy

Majitelé nemovitostí zatím letos zaplatili na dani z jejich vlastnictví 15,48 miliardy korun, tedy o 187 milionů více než v loňském roce. Jedná se zhruba o dvě třetiny částky očekávané za celý rok. Sedm a půl miliardy mají majitelé poslat do začátku prosince. Daň vybírá stát, výnos ale putuje obcím.
před 6 hhodinami

Ropa po izraelském útoku prudce zdražuje, evropské i americké akcie oslabily

Ceny ropy prudce vzrostly po zprávě o izraelském útoku na Írán. Severomořská ropa Brent si kolem 7:30 SELČ připisovala téměř osm procent a pohybovala se blízko 75 dolarů za barel. Během noci na pátek se vyšplhala až na 78,50 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od 27. ledna. Evropské akcie uzavřely obchodování poklesem. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 ztratil 0,89 procenta na 544,94 bodu. Prudce oslabily také americké akcie.
13. 6. 2025Aktualizováno13. 6. 2025

V novém řádu světa musíme mít silný hlas, říká šéfka Evropské investiční banky

V současnosti se tvoří nové světové uspořádání a je potřeba, aby se na jeho vzniku podílel silný evropský hlas, míní ekonomka a ředitelka Evropské investiční banky Nadia Calviñová. Do funkce nastoupila v lednu 2025 a mezi jejími prioritami byla podpora evropské obrany, do které zahrnuje i investice do kritické infrastruktury nebo do ubytování. Barbora Maxová vedla s Calviñovou rozhovor na bezpečnostní konferenci Globsec.
13. 6. 2025

Outfity z Reeboku za pár korun zřejmě nebudou, firma ruší objednávky

Americká oděvní firma Reebok během víkendu na svém e-shopu omylem nabízela produkty za velmi nízké ceny. Lidé tak ve velkém nakupovali i desítky položek sportovního zboží za pár korun. Sortiment ale společnost velmi pravděpodobně nedodá, objednávky začala rušit.
10. 6. 2025

Špinavý byznys agentur práce je propojený, zjistili Reportéři ČT

V Česku funguje „novodobé otroctví“, kdy pochybné agentury zaměstnávají lidi načerno a bez jistoty výplaty, zjistili na jaře Reportéři +. Zmiňované agentury na reportáž rychle zareagovaly a změny nastaly i ve firmě, která jejich služby využívala. Nové důkazy o nelegálních praktikách a pavučině špinavého byznysu shromáždila reportérka Barbora Loudová.
10. 6. 2025

Zadlužená VoZP jedná o sloučení s pojišťovnou ministerstva vnitra, píše Aktuálně.cz

Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) má nesplacené závazky za skoro miliardu korun, uvedl server Aktuálně.cz. Instituce se 700 tisíci klienty proto podala návrh na sloučení se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra, řekl portálu člen správní rady VoZP Zoltán Bubeník.
9. 6. 2025

Tempo růstu cen nemovitostí zrychlilo

V prvních třech měsících letošního roku zrychlilo tempo růstu cen u všech typů nemovitostí – pozemků, rodinných domů i bytů. Právě byty přitom zdražily nejvíce – skoro o čtyři procenta ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Oproti loňsku jejich ceny stouply o deset procent. V Praze a Brně zároveň roste zájem o takzvané mikrobyty s výměrou kolem dvaceti metrů čtverečních. Vyplývá to z indexu bydlení ČSOB.
9. 6. 2025

Euro o hospodářském úspěchu země nerozhoduje, zaznělo v 90' ČT24

Bulharsko by se příští rok mohlo stát jednadvacátým členem eurozóny. V Česku většina lidí přijetí eura odmítá. Hlavní ekonom BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček a hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek mluvili v 90’ ČT24 mimo jiné o tom, že přijetí či nepřijetí eura nerozhoduje o hospodářském úspěchu země.
9. 6. 2025
Načítání...