Schwarzenberg: Nedělejme z eura fetiš, Evropa by bez něho přežila

Kolín nad Rýnem – Z eura by se neměl dělat fetiš, na kterém všechno závisí, myslí si český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Řekl to v rozhovoru pro německý deník Rheinische Post. Pád jednotné evropské měny by podle něho sice znamenal těžkou krizi, Evropa by ale ani v tomto případě neztroskotala.

Schwarzenberg připomněl, že jednotná Evropa je politický projekt. „To, že tento projekt byl ekonomicky obrovsky úspěšný a jedním z nástrojů tohoto úspěchu je euro, je dobré, ale euro nebylo nejvyšším politickým cílem, a proto bychom z něj nyní neměli dělat fetiš, na kterém údajně všechno visí,“ míní šéf české diplomacie.

Podle Schwarzenberga by hlavní roli při záchraně eura mělo hrát Německo. „V zásadě sdílím názor mého polského kolegy Radka Sikorského,“ připomněl prohlášení šéfa polské diplomacie, který před časem vyzval Německo k tomu, aby ukázalo své vůdčí schopnosti a zabránilo rozpadu eurozóny.

Kořeny současné krize, která sužuje hlavně eurozónu, ale ohrožuje celou Evropskou unii, Schwarzenberg vidí v nedostatku morálky, v jistém „blahobytném zpustnutí“. Politici prý po desetiletí nechávali státy úmyslně žít nad poměry a rozdávali s vidinou příštích voleb. Suchou nit nenechal ani na finanční branži. V ní podle něho „letěla přes palubu všechna tabu, hrálo se o prachy, které těm gamblerům vůbec ani nepatřily“.

Vydáno pod