S pendolinem bude soupeřit i Rapid Expres

Praha - Českým drahám podle dnešního deníku E15 roste na trati z Prahy do Ostravy další konkurent, společnost Rapid Expres. Ta je vedle Student Agency druhým dopravcem, jenž si troufá soutěžit s pendolinem Českých drah. Podle dostupných informací už Rapid Expres nakoupil pět osobních vlaků od švýcarské společnosti Stadler, jezdit chce v pravidelných dvouhodinových intervalech od prosince 2012. Podrobnosti firma sdělit nechce. „Na nějaké detaily je ještě příliš brzy,“ sdělil E15 Marek Guth z finanční společnosti Aakon Capital, která za projektem stojí.

Jako první se s Českými drahami na železnici Praha-Ostrava utká Student Agency, která chce na této trati jezdit se svými soupravami v létě příštího roku. „V této chvíli jednáme o smlouvě s dodavatelem vlaků. Příští rok už budeme určitě jezdit,“ cituje deník Jiřího Schmidta, manažera společnosti RegioJet, která se ve skupině Student Agency zaměřuje na železniční dopravu.

Trať z Prahy do Ostravy je jediná v Česku, kde jde o konkurenční boj bez finanční pomoci státu, a tedy i bez vypisování soutěží na dopravce. Zájemci stačí schválení Drážního úřadu a příděl časů v grafikonu od Správy železniční a dopravní cesty. Podle Schmidta jde ale teprve o začátek, protože cílem všech soukromých společností je podílet se na provozu dotovaných rychlíků, píše dnešní E15.