Rusko nebude připlácet Ukrajině za transit plynu

Moskva/Kyjev - Rusko nezvýší platby Ukrajině za transport zemního plynu přes její území dál do Evropy. Ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil šéfovi plynárenského kolosu Gazprom, aby ukrajinský požadavek na zvýšení tranzitních poplatků odmítl. Podle Medveděva je třeba se držet smluv, na nichž se obě země dohodly začátkem letošního roku, kdy řešily krizi kolem dodávek ruského zemního plynu přes Ukrajinu dál do Evropy.

„Musíme jednat v souladu se smlouvou, na které jsme se dohodli. Vynaložili jsme značné úsilí a byla to spousta práce, je nutné to uvést do praxe,“ řekl prezident šéfovi Gazpromu Alexeji Millerovi.

Ukrajinský státní energetický podnik Naftogaz ale v reakci na Medveděvova slova sdělil, že podle zmíněné lednové smlouvy se výše tranzitních poplatků přímo odvíjí od dovozních cen plynu určeného k tranzitu. Ukrajina nakupuje každoročně miliardy metrů krychlových plynu jen proto, aby zachovala funkčnost exportních plynovodů.

„Podle smlouvy s Gazpromem je cena pohonného (technického) plynu součástí poplatku za tranzit. Růst ceny tohoto technického plynu způsobí, že se zvýší i tranzitní poplatky,“ sdělil mluvčí Naftogazu.

Gazprom minulý týden oznámil, že příští rok očekává zvýšení poplatků za tranzit přes ukrajinské území až o 59 procent. Ukrajina si představuje zvýšení poplatků maximálně o 60 procent.

Gazprom je významným dodavatelem plynu do Evropské unie. Zhruba 20 procent plynu, který se v Evropě spotřebovává, proudí přes území Ukrajiny.