Rusko dodává do Evropy nejmíň ropy za 10 let

Moskva - Objem dodávek ruské ropy do Evropy klesl na desetileté minimum. To zvýšilo její cenu, a tím pádem i náklady evropských rafinerií. Píše o tom deník Financial Times (FT). Analytici upozorňují, že negativní dopady by mohly pocítit především rafinerie ve východní Evropě. Za pokles dodávek může podle listu mimo jiné i rostoucí vývoz ruské ropy do Číny.

Za poklesem dodávek podle listu stojí růst rafinerských kapacit v Rusku a stoupající vývoz ruské ropy do Číny. „Z ruského pohledu dává smysl přesměrovávat export ke stoupající poptávce v Asii. To ale vytváří nedostatek v Evropě, kde navíc klesá těžba v Severním moři,“ uvedla poradenská společnost Energy Aspects. 

Nová rusko-čínská smlouva? Jde o biliony korun

Ruská státní společnost Rosněfť nedávno podepsala s Čínou smlouvu o dodávkách ropy na příštích 25 let. Nová dohoda by měla celkové ruské ropné dodávky druhé největší ekonomice světa zvýšit na zhruba dvojnásobek. Pro Rusko je to zásadní krok v urychleném přesměrovávání dodávek ropy z nasycené a stagnující Evropy do silně rostoucí Asie. 

Smlouva počítá s dodávkou celkem 365 milionů tun ropy a má hodnotu 270 miliard dolarů (5,3 bilionu korun). Jedna z největších dohod o dodávkách ruské ropy v historii byla podepsána v rámci ekonomického fóra v Petrohradu.

Rosněfť
Zdroj: ČTK/AP/Mikhail Metzel

K poklesu dodávek do Evropy přispívá rovněž skutečnost, že ruské energetické firmy při vývozu čím dál více preferují ropné produkty na úkor surové ropy. Ruské rafinerie v současnosti zpracovávají více než pět milionů ropy denně, což představuje zhruba 25procentní nárůst od roku 2005, napsal FT.