Rusko dává vale South Streamu. Neprošel přes Bulharsko

Ankara/Moskva - Rusko oznámilo zřejmě definitivní konec projektu South Stream. Plynovod měl od příštího roku dopravovat ruský plyn do Evropy a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Podle Moskvy ale plány na jeho zhotovení ztroskotaly na chybějícím souhlasu Bulharska. Šéf ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller prohlásil projekt za 40 miliard dolarů (téměř 885 miliard Kč) „za mrtvý“.

Bulharská vláda už počátkem června vyhověla Evropské komisi a na protest proti ruské anexi Krymu pozastavila přípravné práce. Brusel tehdy také poukázal na rozpor s nařízením, které zakazuje, aby dodavatelé plynu měli kontrolu nad plynovody. Unii se nelíbí představa, že by plynovod měl patřit Rusku, jehož důvěryhodnost u západních partnerů výrazně klesla. 

„Vzhledem k tomu, že jsme dosud neobdrželi souhlas z Bulharska, máme za to, že Rusko v těchto podmínkách nemůže v realizaci projektu pokračovat,“ řekl ruský prezident. „Pokud Evropa nechce pokračovat s plynovodem South Stream, pak (projekt) pokračovat nebude,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin.

South Stream měl ruský plyn dovést do střední Evropy přes Černé moře a Balkán, aniž by procházel přes ukrajinské území. Maďarsko, Rakousko, Srbsko či Bulharsko South Stream vnímaly jako způsob, jak zajistit dodávky plynu v případě narušení tranzitu přes Ukrajinu, což už Evropa zažila před osmi lety a znovu před pěti lety. Plyn z ruského projektu by navíc uspokojil skoro 15 procent evropské poptávky. 

South Stream
Zdroj: ČT24

Putin dnes Bulharsku doporučil, aby požadovalo na Evropské unii náhradu škod způsobených stornováním výstavby. „Pokud bylo Bulharsko zbaveno možnosti chovat se jako svrchovaný stát, ať aspoň žádají na Evropské komisi peníze za ušlý zisk. Jen přímé výnosy z tranzitu by bulharské státní pokladně přinesly ročně nejméně 400 milionů eur,“ uvedl Putin. 

Miller oznámil, že Rusko se dohodlo s Tureckem na výstavbě podmořského plynovodu s kapacitou 63 miliard krychlových metrů ročně, tedy stejnou, pro jakou byl projektován plynovod South Stream. Memorandum o výstavbě plynovodu, který povede přes Černé moře směrem k Turecku, podepsal dnes Gazprom s tureckou partnerskou společností Botas.

Vydáno pod