Rodící se vláda chce srazit schodek, ale nezvyšovat daně

4 minuty
Události: Budoucí vláda se shodla na ekonomických programových zásadách
Zdroj: ČT24

Strany rodící se vládní koalice se shodly na hlavních zásadách ekonomického programu nového kabinetu. Naznačuje to dokument, který se podařilo získat České televizi. Koalice se kloní třeba ke snížení schodku veřejných financí v řádu desítek miliard ročně a zároveň nezvyšování daně z příjmu ani DPH po celé čtyři roky funkčního období. Strany hodlají usilovat o redukci daňových výjimek a chtějí také pravidelně o inflaci zvyšovat slevu na dani pro každého poplatníka.

Pro uzavření konečné dohody na ekonomickém programu nové vlády musí strany pětikoalice vyřešit ještě několik sporných bodů. Neshodly se zatím například na snížení sociálního pojištění, které navrhuje koalice SPOLU, ani na krocích vedoucích k zavedení eura, které chtějí prosadit Piráti se STAN. Zároveň se obě koalice přou třeba o vyšší daně z komerčních nemovitostí nebo o vyšší zdanění příjmů z kapitálu.

Lednové snížení daní čtyřem a půl milionu zaměstnanců o stovky až tisíce měsíčně, které prosadilo hnutí ANO spolu s ODS a SPD, přežije i novou vládu. Piráti, STAN a TOP 09 sice loni návrh ostře kritizovali kvůli rozpočtovému výpadku 100 miliard ročně, při vyjednávání o vládě se s ním ale smířili.

„Není na stole, abychom zvyšovali daně a v takhle krátkém časovém sledu měnili něco, co se teprve před nedávnem zavedlo,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Stát by se měl chovat předvídatelně, takže superhrubá mzda rozhodně není nepřekročitelnou podmínkou, na které by měla koalice ztroskotat,“ reaguje pak ekonomický expert STAN Věslav Michalik.

Daně by ponechala v současném stavu i dosluhující ministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Nezvyšovat daně, ale řádně je vybírat, to znamená, musí zůstat kontrolní hlášení tak, jak jsme zavedli,“ přeje si Schillerová.

Třeba lidovci by ale rádi do vládního programu navíc prosadili ještě vyšší daňové slevy na děti „Navrhujeme opět další krok k podpoře rodin a rodičů pracujících, to znamená snižování daní pro rodiny a pracující rodiče,“ avizuje předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Spor o euro

Koalice se přou v otázkách spojených s eurem. Zatímco Piráti se Starosty by chtěli do programu prosadit vstup Česka do systému směnných kurzů, což je nutný krok k přijetí eura, hlavně ODS je zásadně proti.

„Nepřeji si vstupovat do eurozóny, protože to není v současné době výhodné pro Českou republiku,“ myslí si místopředseda poslanců ODS Jan Skopeček. „Zatím je to bod, ve kterém nepanuje shoda a který budeme rozhodně dále diskutovat,“ doplňuje Věslav Michalik.

Proti euru je i Tomio Okamura (SPD). „Pakliže tady budou takové snahy, tak my uděláme všechno pro to, aby se nepoškozovala Česká republika tím, že se přijme euro,“ říká předseda SPD Okamura.

Nižší sociální pojištění

Pětikoalice také musí vyřešit spor o to, jestli prosadí snížení sociálního pojištění pro zaměstnavatele o dva procentní body. To slibovala koalice SPOLU, naopak Piráti se Starosty s tím teď nesouhlasí. „Je to za nás určitě jedna z klíčových priorit. Jenom je důležité, že píšeme programové prohlášení na celé volební období, tedy čtyři roky,“ upozorňuje Pekarová Adamová.

Dohodu o vládním programu chce mít nastupující koalice hotovou do 8. listopadu. Nejpozději v ten den také hodlá všech pět stran podepsat koaliční smlouvu. Z ní by pak mělo vycházet i programové prohlášení vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 2 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
před 14 hhodinami

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 19 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...