Pražská burza zavírala nad tisícem bodů. Je tak nejvýše od března

Pražská burza poprvé od počátku března zakončila den nad tisícem bodů. Index PX ve čtvrtek stoupl o 1,07 procenta na 1009,51 bodu, a posílil tak i počtvrté v tomto týdnu. Víc než tři procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, rostly také cenné papíry bank.

Index PX tak dále vylepšil své maximum od doby před začátkem epidemie koronaviru v Česku. Nad tisícem bodů zakončil poprvé od 4. března. „Pozitivní vývoj posunul domácí akcie od začátku listopadu již o 20 procent,“ podotkl makléř Fio banky David Brzek. Podle Tomáše Vlka z Patria Finance dobrou náladu na trzích podporuje záměr americké centrální banky Fed nakupovat dluhopisy, dokud se ekonomika nezotaví.

Akcie ČEZ ve čtvrtek zdražily o 3,35 procenta na 493 korun, podle Brzka ale vzestup i tak zaostává za silným růstem cen elektrické energie z posledních týdnů. „Psychologická hranice 500 korun by tak mohla být do závěru roku dosažena,“ uvedl k ČEZ.

Stouply také bankovní akcie

Cenné papíry Erste Bank po středečním poklesu zpevnily o 0,39 procenta na 662,20 koruny. „V kladných hodnotách končily i domácí banky,“ poukázal Brzek. Akcie Komerční banky si polepšily o 0,78 procenta na 642 korun a Monetě Money Bank zpevnily o 0,59 procenta na 68,30 Kč.

Vzhůru nadále šly také cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast o 0,73 procenta na 152,60 koruny. „S mírnou ztrátou končily pouze akcie pojišťovny VIG a Philip Morris,“ doplnil Brzek. Cenné papíry VIG odevzdaly 0,19 procenta a končily na úrovni 529 korun, tabákové firmě Philip Morris klesly o 0,27 procenta na 14 820 korun.