PPF prodává svůj podíl v ruské bance Nomos

Moskva - Skupina PPF finančníka Petra Kellnera plánuje prodat svůj podíl v ruské bance Nomos (26,5 procenta). Získané prostředky pak hodlá investovat do rozvoje klíčových aktiv v Rusku a do podnikání na rychle rostoucích asijských trzích, jak uvedl mluvčí PPF Milan Tománek.

Zatím nebyla zveřejněna částka, za kterou PPF podíl v bance prodává. Média ji však odhadují na miliardy. „Přeskupení prostředků“ má také umožnit PPF zúčastnit se v Česku soutěže o licenci na třetího mobilního operátora.

V součanosti PPF vlastní v Rusku banku Home Credit & Finance Bank (HCFB), která patří k hlavním hráčům na trhu spotřebitelských úvěrů, jakož i jeden z nejvýznamnějších řetězců obchodů se spotřební elektronikou Eldorado a rozvíjí tu také projekty na trhu nemovitostí, hlavně logistických center a kancelářských budov. „Rusko má potenciál dalšího růstu, stejně tak i Asie, kde Home Credit už má spolehlivou základnu v Číně a všechny předpoklady využít značný potenciál růstu v regionu,“ dodal Tománek.

Petr Kellner, zakladatel a majoritní akcionář Skupiny PPF

„Nabídka na prodej našeho podílu v Nomosu a náš záměr jí využít přicházejí ve chvíli, kdy se otevírají konkrétní příležitosti investovat do několika jiných našich aktiv a maximalizovat tak jejich růstový potenciál. I nadále věříme ve strategii a dlouhodobý růstový potenciál Nomosu. Zástupci PPF ještě nějakou dobu zůstanou v orgánech banky a budou podporovat její vedení tak, aby byl zajištěn hladký průběh přechodného období.“

V současnosti je banka Nomos, kde PPF působila od roku 2007, osmou největší v Rusku z hlediska aktiv, se čtvrtinou jejích akcií se obchoduje na londýnské burze. „Nabídka koupit náš podíl v Nomosu, jakož i naše rozhodnutí jej prodat, přišlo v okamžiku, kdy podle našeho hlubokého přesvědčení se v dohledné budoucnosti nepochybně otevře okno pro investování do několika našich podnikání, jejichž potenciál růstu chceme maximálně využít,“ uvedl Kellner podle komuniké. Zástupci PPF mají ještě několik měsíců zůstat v představenstvu banky, aby zajistili hladké přechodné období.

Rusko
Zdroj: ČT24

Větší díl podílu PPF má podle listu Kommersant koupit finanční společnost Otkrytije jako první krok ke sloučení s Nomosem. Otkrytije má podle zdrojů listu zaplatit PPF za 19,9 procenta akcií Nomosu do konce srpna 12,8 miliardy rublů (asi 8,2 miliardy korun), zbývajících 6,6 procenta mají vykoupit podnikatelé Alexandr Mamut a Oleg Malis. Mamut je Kellnerovým společníkem ve firmě Polymetal, největším ruském těžaři stříbra, kde má PPF více než pětinový podíl, a také svého času prodal svůj menšinový podíl v pojišťovně Ingosstrach Kellnerovým partnerům ze skupiny PPF Investments.

Analytici: PPF prodává svůj podíl příliš levně

Ovšem podle analytiků prodává PPF podíl v Nomosu levně. „Částka 12,8 miliardy rublů za 19,9 procenta akcií Nomosu nás rozčarovala: taková transakce znamená koeficient 0,86 ke kapitálu banky, vypočítanému podle našeho modelu ke konci roku, a to znamená slevu 12 procent oproti tržní ceně,“ usoudila Olga Veselovová z Merrill Lynch a dodala, že v současnosti se akcie Nomosu prodávají s koeficientem 0,98. Sama banka přitom vykazuje rentabilnost kapitálu 17,7 procenta. Předpokládá tak, že transakci nejspíše provázejí ještě dosud neznámé „dodatečné parametry“.

Další zdroj ze skupiny IST, klíčového vlastníka Nomosu, považuje „rozvod dávných partnerů“ za nevyhnutelný a dlouho zvažovaný, protože akcionáři IST se nemohli domluvit s Čechy na další strategii rozvoje banky. Po dokončení transakce má Nomos postupně skupovat akcie Otkrytije. Prodej podílu PPF se tak má podle Kommersantu stát prvním krokem ke sloučení Otkrytije a Nomosu coby „největší transakci na ruském bankovním trhu v posledních letech“.