Potvrzeno: Kvůli hypotékám padly žaloby na 17 bank

Washington - Americký regulační úřad podal žaloby na 17 velkých finančních institucí. Obviňuje je ze ztrát na rizikových hypotékách v sumě 200 miliard USD (3,4 bilionu Kč). Předmětem sporu je krize z roku 2008. Federální agentura pro financování bydlení (FHFA), která dohlíží na zestátněné hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, obviňuje banky ze zkreslování informací o kvalitě svých hypoték a chce po nich uhradit ztrátu, kterou obě polostátní agentury utrpěly. Viní je z toho, že prodávaly klientům včetně obou agentur ve formě cenných papírů hypotéky nepřijatelně nízké kvality.

FHFA obvinila instituce jako Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Barclays, Citigroup, Deutsche Bank a další z toho, že než hypotéky svázaly do balíků, které rozdělily na cenné papíry a prodaly klientům, neuskutečnily řádné hloubkové kontroly kvality hypoték.

Podle žaloby takto vzniklé cenné papíry neměly být vůbec prodávány, protože podkladové hypotéky nesplňovaly daná kritéria. To se pak projevilo strmým propadem hodnoty těchto papírů poté, co se začal zvyšovat počet nesplácených rizikových hypoték. 

Pád trhu tzv. podstandardních hypoték pro lidi, kteří by si jinak úvěr na bydlení nemohli pořídit, přerostl v krizi celého hypotečního trhu v USA a ta vedla k hluboké finanční a ekonomické krizi. Žaloba podle agentury Reuters ukazuje, jak různé zájmové skupiny jako banky, investoři, ale i různé vládní úřady vzájemně bojují o to, kdo by měl nést břemeno ztrát z hypoteční krize. 

Žaloby mohou narušit širší snahy vlády o dohodu s bankami na vyřešení problémů ztrát z rizikových hypoték. Neoficiální informace o žalobě v pátek výrazně oslabily akcie bank a krok FHFA může znamenat pro bankovní sektor další miliardy dolarů dodatečných nákladů na právní spory v ne příliš příznivé situaci. 

Jde o účelový krok, tvrdí banky 

Banky, které se podařilo agentuře Reuters oslovit, označily žaloby FHFA za nepodložené a vidí v nich účelový krok na ochranu Fannie Mae a Freddie Mac. Tyto instituce, které vlastní či garantují většinu hypotečních úvěrů na americkém trhu, kvůli svým ztrátám po prasknutí bubliny na trhu nemovitostí v roce 2008 už dostaly od daňových poplatníků více než 140 miliard USD. Samy totiž na politickou objednávku nakupovaly a vydávaly cenné papíry založené na rizikových hypotékách v hodnotě bilionů dolarů, připomněla mluvčí Deutsche Bank Mayura Hooperová. Mluvčí Bank of America prohlásil, že Fannie Mae a Freddie Mac se nyní snaží přesunout svou odpovědnost na banky, když předešlé pokusy svalit ji na jiné vlivy neuspěly. Prý obě agentury o rizicích věděly, ale přesto se chovaly stejně jako ostatní hráči na trhu. Na Bank of America podala FHFA tři žaloby kvůli celkové ztrátě 57 miliard dolarů.

Reportáž Michala Kubala (zdroj: ČT24)