Obamova vláda tvrdí: Čína s měnovými kurzy nemanipuluje

Washington - Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy odmítla označit Čínu za zemi, která manipuluje s měnovými kurzy, aby získala obchodní výhodu vůči Spojeným státům. Vyplývá to z pololetní zprávy amerického ministerstva financí o měnových praktikách v zahraničí pro Kongres. Čínská měna je nicméně podle zprávy podhodnocená. Zákonodárci podrobili vládní zprávu kritice a někteří z nich vyzvali k zavedení restrikcí pro čínský vývoz v případě, že Čína nepřistoupí k rychlejšímu zhodnocování domácí měny.

Podle řady amerických zákonodárců je uměle nízký kurz čínského jüanu jednou z forem subvencování čínského exportu. Spojené státy se již řadu let v obchodu s Čínou potýkají s obrovskými deficity. „Každý ví, že Čína se svou měnou manipuluje. Pokud prezident nadále nebude brát na vědomí měnovou manipulaci Číny a nebude ji řešit smysluplnou cestou, bude muset začít konat Kongres,“ uvedl republikánský senátor Charles Grassley.

Vládní zpráva, která měla být původně zveřejněna již 15. dubna, upozorňuje, že Čína minulý měsíc učinila významný krok, když zvýšila flexibilitu svého měnového systému. „Důležité je, jak moc a jak rychle čínská měna posílí,“ uvedl americký ministr financí Timothy Geithner. Mnozí američtí zákonodárci se domnívají, že čínská měna je podhodnocena až o 40 procent.

Čínská centrální banka minulý měsíc bez větších podrobností oznámila, že umožní kurzu měny větší flexibilitu, i když stále v každodenně určovaném pásmu 0,5 procenta kolem referenčního kurzu. „Čína před několika týdny učinila malý krok, malé kroky však nestačí,“ uvedl předseda finančního výboru amerického Senátu Max Baucus. „Čína musí podniknout výrazné kroky ke zhodnocení své měny. Očekávám, že se tak brzy stane,“ dodal.