Nezaměstnanost klesla, ubylo ale i volných míst

Praha – Česká míra nezaměstnanosti od ledna klesá a ve svém trendu pokračovala i v červnu. Meziměsíčně klesla o 0,1 procentního bodu na 8,1 procenta, dostala se tak na stejnou úroveň jako loni v červnu. Bez práce bylo v letošním šestém měsíci 474 586 lidí, tedy o 7 513 méně než na konci května. Zároveň ale o dvě procenta ubylo volných pracovních míst. Vyplývá to ze statistik ministerstva práce a sociálních věcí. Situace na trhu práce podle analytiků zatím neodpovídá ekonomice v recesi, nicméně počet lidí bez práce v dalších měsících poroste, a to zejména v souvislosti s příchodem absolventů.

Analytici odhadovali, že míra nezaměstnanosti v Česku zůstane v červnu na květnových 8,2 procenta. Podle analytika ČSOB Petra Dufka krátkodobé červnové snížení nezaměstnanosti zajistily sezonní práce. Podle něj je situace na trhu práce sice stabilizovaná, ale růstu nezaměstnanosti už na podzim se Česko nevyhne. Průmysl přestává nabírat nové zaměstnance, stavebnictví propouští a služby příliš nových pracovních míst vzhledem k slábnoucím tržbám letos nevytvoří, dodal. Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, bylo koncem června 459 497, tedy o 6 855 méně než v květnu. Proti loňskému červnu jejich počet klesl o 824.   

Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank:

„Zdá se, že se podniky po zkušenostech z recese 2009 rozhodly udržet si své klíčové zaměstnance i při přechodném snížení objemu zakázek. Druhým faktorem nerostoucí nezaměstnanosti je vývoj ve veřejném sektoru, kde zřejmě propouštění již dříve skončilo.“

Volných pracovních míst úřady v červnu evidovaly 42 779. V porovnání s květnem jich bylo o 886 méně, naopak proti červnu 2011 o 4 363 více. O jedno pracovní místo se tak v šestém měsíci ucházelo v průměru 11,1 nezaměstnaných. Nejvíce, téměř 42, jich připadlo na jedno místo v okrese Třebíč, na Teplicku jich bylo zhruba 35 a na Bruntálsku 34.

Nezaměstnanost meziměsíčně klesla v 71 okresech, přičemž nejvíce to bylo v okresech Jeseník, Jindřichův Hradec, Šumperk, Znojmo, Klatovy a Písek. Ve 44 okresech ale míra nezaměstnanosti přesáhla celorepublikový průměr. Z toho nejvyšší byla na Mostecku (15,4 procenta) a Bruntálsku (15,2 procenta). Naopak nejnižší byla už tradičně v okresech Praha-východ (3,1 procenta) a v hlavním městě a Praze-západ, kde shodně činila 4,1 procenta.    

Z evidence pracovních úřadů v červnu odešlo 38 529 uchazečů, což ale bylo o 14 570 méně než v předchozím měsíci a o 18 847 méně než loni v červnu. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 24 578. Podporu v nezaměstnanosti pak pobíralo 89 106 lidí, tedy 18,8 procenta ze všech zaevidovaných uchazečů. V květnu to bylo 19,3 procenta. 

Nezaměstnanost v červnu klesla (zdroj: ČT24)
Vydáno pod