Nečas v OVM: nový ekotendr by mohl státu ušetřit desítky miliard

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) se domnívá, že nový tendr na odstranění ekologických zátěží by mohl státu ušetřit desítky miliard korun. Podle něj by bylo vhodné zakázku rozdělit na více částí. Ty by byly pro případné zájemce finančně méně náročnější, tudíž by se o zakázku mohlo ucházet více firem. Tím by vznikl tlak na cenu. Do ekologického tendru se přihlásili tři účastníci. Nejlevnější nabídku podala firma Marius Pedersen Engineering. Ekologické škody hodlá odstranit za 56,8 miliard korun. Nevládní organizace Transparency International už dříve vládu vyzvala, aby tendr uzavřela bez vyhlášení vítěze. Její šéf David Ondráčka v pořadu řekl, že by tím vláda ušetřila kolem 35 miliard korun.

„Není to o několika miliardách, ale spíše o desítkách miliard…ta částka je dvoumístné číslo, nejsou to stovky milionů nebo jednotky miliard,“ upřesnil v pořadu premiér. „Začněte zastavením ekotendru, tím ušetříte 35 miliard. Pokud to dotáhne (premiér Nečas), bude to fantastické a má moji plnou podporu,“ kvitoval Nečasův názor Ondráčka.

Nečas: po zveřejnění nabídek se mé pochybnosti prohloubily

„Své pochybnosti o této zakázce jsem vyjadřoval dlouhodobě, poté, co byly zveřejněny cenové nabídky jednotlivých uchazečů, tak to mé pochybnosti nejen nerozptýlilo, ale velmi prohloubilo. Zadání této zakázky by bylo velmi problematickým krokem,“ domnívá se premiér. Kromě firmy Marius Pedersen se o zakázku ucházejí ještě společnosti Geosan Group a Environmental Services ze skupiny J&T. Geosan Group by staré ekologické zátěže odstranil za 57,8 miliardy korun a Environmental Services vládě nabídl cenu 65,5 miliardy korun. „Omezit výběr uchazečů pouze na tři, znamená nechat cenu jít nahoru, čím je větší počet uchazečů, tím je větší tlak na to, aby šla cena dolů,“ uvedl Nečas.

Ekotendr kritizuje řada dalších politiků, včetně zástupců koaličních Věcí veřejných i opoziční ČSSD. Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle ministerstva životního prostření je ale reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací jen 25 miliard korun. I kvůli této kritice nyní ministerstvo financí nechává hodnotu zakázky prověřit.

Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území. Tendr na odstranění starých ekologických škod se týká více než 600 lokalit po celém Česku. Jde například o areál Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále seznam uvádí třeba Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia.