Na hypotečním trhu zatím klid, sazby rostly v lednu jen mírně

Události ČT: Hypotéky s novým rokem zdražily mírně. Do bank přilákaly i tak téměř devět tisíc klientů (zdroj: ČT24)

Průměrná úroková sazba hypoték v lednu mírně stoupla na 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

Počet klientů, kteří si sjednali v lednu hypoteční úvěr, se v meziměsíčním srovnání takřka nezměnil. To není obvyklé, v lednu podle dat Hypoindexu zájem o hypotéky obvykle rapidně klesá.

Pravděpodobně s vidinou dalšího zdražování si do bank v lednu přišlo pro hypotéku 8665 lidí. Objem hypoték klesl na 17,53 miliardy korun z prosincových 17,67 miliardy.

Ceníkové zvyšování sazeb se zatím v reálných sazbách příliš neprojevilo. Růst sazeb je zatím pozvolný a je značně brzděn jak dobíháním předchozích garancí, tak individuálními slevami.
Josef Rajdl
hlavní analytik Fincentra

Minulý rok v lednu poprvé průměrná výše hypotéky přesáhla dva miliony korun, v posledních měsících je to běžné. Lidé se snaží půjčit si co nejvyšší částku, dokud to banky umožňují, a úrokové sazby zatím rostou jen mírně.

Zvyšování úrokových sazeb avizovala předem Česká spořitelna, hypotéky zdražily Equa bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank i Wüstenrot. Jaro ale může úrokové sazby zase trochu umírnit. Banky často pořádají slevové akce a nabízejí klientům jarní bonusy, poznamenal Rajdl.

Ochlazení trhu zatím nenastalo

„Lednová čísla ukazují, že obavy z ochlazení trhu po zásahu státu byly zbytečné,“ řekl ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Hypoteční trh zůstává ve výborné kondici, což je podle něj dáno příznivou ekonomickou situací, reálným růstem příjmů domácností a nízkými úrokovými sazbami. 

„Když dojde na lámání chleba a klient bojuje o nejlepší úrokovou sazbu, tak si banka uvědomí, že musí být agresivní a musí jít skutečně na tu nejnižší hladinu,“ podotýká Paták.

Výkonný ředitel společnosti Reality IQ Ondřej Mašín míní, že velký vliv na průměrnou hypoteční sazbu nemá ani plošně velmi nevyrovnaný růst cen nemovitostí. Zatímco v některých regionech stouply i o desítky procent, jinde stagnovaly. Zájem je podle něj především o nemovitosti v kvalitních lokalitách s dobrou občanskou vybaveností, které mizí z nabídky téměř okamžitě.

Čapek: Očekáváme, že sazby budou reálně atakovat dvě procenta a víc, ale určitě je zbrzdí sezónnost (zdroj: ČT24)

Zpřísnění pravidel na trhu s hypotékami však bude dále pokračovat. Vláda schválila v lednu novelu zákona, díky které má Česká národní banka získat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení.

Dosud ČNB vydává jen doporučení. Loni v říjnu doporučila omezit hypotéky jen do 95 procent ceny nemovitosti a od letošního dubna se má tato hranice ještě snížit na 90 procent. Kdo tak bude chtít třeba byt za dva miliony, bude muset ušetřit minimálně dvě stě tisíc.

Vydáno pod